Advertisement

Usame Bin Ladin'in ölümüyle ralli yapan ABD Borsaları, yükselişin aşırı olduğuna dair endişelerle Haziran 2008'den beri gördüğü en yüksek seviyeden geriledi.

Petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte S&P 500 endeksinde en büyük kaybı enerji
şirketleri kaydetti. Dünyanın en büyük işlemci donanımı üreticisi Apllied Materials, JP Morgan'ın şirketin notunu düşürmesiyle yüzde 3.7 değer kaybetti. İlaç üreticisi Cephalon, Teva Pharmaceutical Industries'in şirketi 6.8 milyar dolara alma kararının ardından yüzde 4 tırmandı.  International Coal Group ise Arch Coal Inc.'in şirketi 3.4 milyon dolara alma konusunda anlaşmasıyla yüzde 31 değer kazandı.

S&P 500 endeksi yüzde 0.2 geriledi ve New York'ta saat 16:00 itibariyle
1,361.21 puana düşerek önceki yüzde 0.5'lik kazancını geriletti. 65 puan yükselen Dow Jones Sanayi Endeksi ise daha sonra 3.71 puan veya yüzde 0.1'lik kayıpla 12,806.83 puan oldu.                

Merkezi New Jersey'de bulunan Stifel Nicolaus & Co.'da yönetici olan Chad Morganlander, "İyi bir performans gördük. Bundan sonra bir duraklama veya çekilme görmek beni şaşırtmaz. Şu an makro çevrede gelişmeler görüyoruz. Açıklanan şirket kârları da iyi durumda" diye konuştu.