Advertisement

Australia & New Zealand Banking Group, Hon Hai Precision Industry Co.'nun kazançlarının beklentinin altında kalması ve Asya'daki ham madde üreticilerindeki düşüşün etkisiye Asya Borsaları değer kaybetti; MSCI Asya Pasifik Endeksi 3 haftanın en sert düşüşünü yaşadı.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton ve rakibi Rio Tinto Group, petrol ve bakır vadelilerindeki zayıflamanın sonrasında yüzde 1.1'in üzerinde düştü. ANZ Bank yüzde 1.4 geriledi. Dünyanın en büyük elektronik kontratları üreticisi Hon Hai, yüzde 2.3 değer kaybetti. Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC Corp. ise HSBC ve Credit Suisse'in şirketin hisselerinin notunu düşürmesiyle yüzde 6.9 geriledi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kayıpla 503.70 puana gerileyerek, 12 Nisan'dan bu yana en kötü performansını göstermiş oldu. Endeks geçtiğimiz hafta, Acer'den LG Electronics'e kadar birçok şirketin kârlarının beklentilerinin altında kalması sonucunda yüzde 0.3 değer kaybetmişti.

Piyasalar için kırılgan bir durum olduğunun altını çizen Singapur'daki Aberdeen Asset Management Plc'nin stratejistlerinden Peter Elston, gelişen ülkelerde enflasyon riskinin arttığını, gelişmişlerde ise ekonominin hâlâ likidite sıkılaştırması sorunu olduğunu söyledi.