Advertisement

ABD’DE LADİN SONRASI SATIŞLAR VAR

Güne Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberiyle başlayan global piyasalar böylece enerji maliyetlerinin dolaylı olarak aşağı geleceğini düşünerek emtiada satışa yöneldiler. Çözülen emtia fiyatları riskli varlıklara alım getirirken Borsalarda da yükselişler yaşandı. Günün devamında ise Ladin’in ardından misilleme amaçlı saldırılar gelebileceği uyarısı yapılınca petrol fiyatları tekrar yükselmeye başladı. Gün içinde havanın tersine dönmesiyle riskli varlıklara yapılan bahisler geri çekildi. ABD borsaları gün içinde % 0.80’e yaklaştırdıkları alımlarını geri vererek günü tamamladılar. S&P 500 Endeksi günü % 0.18 düşüşle 1.361 puandan ve son 3 yılın en yüksek seviyesinden gevşeyerek kapatırken Dow Jones Endeksi ise günü % 0.02 kayıpla 12.807’den tamamladı. Daha küçük ve orta ölçekteki şirketlerden oluşan Russell 2000 Endeksi ise günü % 1.22 düşerek tamamladı, böylece daha riskli varlıkların göreceli olarak daha sert satıldığı gözlendi. Dow Jones’de en çok düşen hisseler arasında Microsoft ve Intel yer alırken en fazla yükselen hisseler ise Alcoa ile American Express oldu, en çok düşen sektör ise % 1.44 ile metal ve madencilik sektörü oldu. ABD 10 yıllıkları 3.27 bileşikten işlem görüyor. ABD’de bugün beklenen en önemli kar Pfizer olacak.

ASYA’DA REALİZASYON HAVASI HAKİM

Bugün Japonya’da resmi tatil olması sebebiyle piyasalar kapalı. Diğer yanda gevşeyen ABD varlıkları ve düşen emtia fiyatları sebebiyle hisselerde de satışlar görülüyor. Çin’de borsalar yatay bir görüntü izlerken Asya’nın kalanında ise % 1’e varan satışlar hakim. Enflasyonu çift hanelere yaklaşan Hindistan’da bugün Merkez Bankası toplantısı var ve % 6.75’ten % 7’ye yükselmesi beklenen politika faizi öncesinde Bombay Borsası yatay. Avustralya’da beklenenden düşük kar açıklayan ANZ Bank karı sonrasında ise satışlar görülüyor. Yükselen enflasyona rağmen faizleri bugünkü toplantısında % 4.75’te sabit bırakan Avustralya Merkez Bankası yükselen Avustralya Doları’nı (Ozi) da hesaba kattığını gösteriyor. Dolar’a karşı tarihi zirvelerinde dolaşan Ozi hem bankanın verdiği yüksek faizden hem de artan emtia fiyatlarından faydalanıyor. Malezya Ringiti ve Kore Wonu gibi carry trade amaçlı kullanılan gözde paralarda da satışlar görülüyor. Hisse senetlerindeki kayıplar Yen ve Dolar’a alış getirirken kısa vadeli güvenli liman talebi öne çıkıyor.

EMTİADA KARIŞIK SEYİR HAKİM

Ladin sonrasında gevşeyen ham madde fiyatları sabah saatlerinde etkisini gösteriyor. ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına 113 Dolar’ın altını test ederken, Brent tipi ham petrol ise varil başına 124.67 Dolar düzeyinde. Spot altında ise dünkü düzeltmenin ardından bugün ufak çaplı tepki alımları görülüyor. Ons başına 1.550 Dolar’I bulan fiyatlara yine tepki vermeye çalışan başka bir değerli maden, gümüş eşlik ediyor. COMEX’in başlangıç teminatlarını artırmasının ardından % 13’lere varan satışlar yaşayan emtiada sabah saatlerinde yükseliş % 3’ü geçmiş durumda ve gelinen seviye ons başına 45.34 Dolar. Paladyum ve platinde de benzer şekilde çekimser alımlar gözleniyor. Bakır fiyatları zayıf ABD verisi sonrasında Londra’da gevşerken tarımsal emtia fiyatlarında da geri çekilmeler hakim. Soya fasulyesi olumlu hava şartları nedeniyle hafif gerilerken, mısır ve buğdayda ise satışlar geri çevrilmeye çalışılıyor.

AVRUPA’DA TAKVİM ZAYIF

Bugün Avrupa’da Üretici Fiyatları dışında önemli veri bulunmazken şirketler tarafında ise France Telecom ve Metro karları bekleniyor. Perşembe günü yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde FED’in faizleri artırmaya henüz hazır olmadığını düşünen yatırımcılar Euro lehine pozisyonlarını büyütmeye devam ediyorlar. Risk iştahındaki geri dönüşten payını alan parite ise Asya seansında 1.48’in altını zorluyor. Dün  Alman Dax Endeksi’nde %  1’i geçen alımların günün devamında yerini geri çekilmelere bırakması bugüne ilişkin takip edilecek göstergeler arasında. İngilter’de piyasalar 4 günlük tatilin ardından bugün açılıyor.

İÇERİDE, TÜFE RAKAMI VE KAR SEZONU YAKINDAN İZLENECEK

Mart ayında yıllık % 3.99’a düşen Tüketici Fiyat Endeksi böylece son 41 yılın en düşüğüne inmiş olmuştu. Bu ay ise fiyatlar genel düzeyindeki artışın % 4.4’e yükselmesi bekleniyor. Nisan ayı enflasyonu öncesinde gösterge tahvilin bileşil faizi % 8.37’e çıkmış durumda.

TL, ABD’de başlayan kar alma operasyonunda bir miktar etkilendi. Dólar’a karşı 1.5225 test edilirken, Euro’ya karşı gelinen seviye ise 2.255. Yarım Euro ve yarım Dólar’dan oluşan Sepet Kur’da ise 1.89’un hemen altı görülüyor.

6 Ocak’tan bu yana 69.800 bölgesine iki kez çıkan ancak her ikisinde de kalıcı olamayan bileşik endeks dün yine bu seviyeleri test etti. Haftanın devamında yükselişin kalıcı olup olmayacağı hem banka karlarına hem de global veri akışına bağlı olarak değişecek. Bugün beklenen bilançolar arasında Halkbank göze çarpıyor. Fiyat / kazanç oranı 12’ye varan İMKB 100 Endeksi’nin buradan sonra daha da ivmelenebilmesi için karların ne kadar yükselebileceği ve global risk iştahı takip ediliyor olacak.

Günün devamında takip edilecek veri akışı şu şekilde :

- 10.00 TÜİK, Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.

- 10.00 Türkiye Nisan TEPAV Perakende Güven Endeksi          

- 11.30 İngiltere Nisan İmalat Sektörü PMI                     

- 12.00 euro mart üfe

- 13.00 OECD Mart TÜFE                                   

- 14.45 ABD Haftalık ICSC/Goldman Mağaza Satışları        

- 15.55 ABD Haftalık REDBOOK Perakende Satışları            

- 17.00 ABD Mart Fabrika Siparişleri  

- GS genel kurulu’nu takiben açılan davanın sonucu açıklanacak

- Japonya'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak

 

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Birimi