Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de imalat büyümesinin hız kesmesi, sıkılaştırma politikalarının çalıştığına işaret ediyor. Credit Suisse Group'un da Çin'in enflasyon beklentisini düşürmesiyle, Çin'deki hisseler değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 artışla 2,916.84 puana yükseldi. Çin'in en büyük kömür üreticisinin bir kolu olan China Shenhua Energy Co., kâr oranlarındaki artış ve UOB-Kay Hian'ın şirketin tavsiyesini yükseltmesiyle yüzde 1.1 değerlendi. Elektrik, su ve enerji hisseleri, Huaneng Power International Inc.'in hükümetin kesintilerden oluşan kayıpları telafi etmek üzere fiyatları artıracağı yönündeki spekülasyonun etkisiyle diğer sektörler arasında başı çekti.

Çin'de satınalma yöneticileri endeksi PMI, Nisan'da 53.4'ten 52.9'a geriledi. Credit Suisse ise 20110 için Çin'in enflasyon tahminini yüzde 5.6'dan yüzde 5.4'e indirdi.

Samsung Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Lim Chang Gue, Çin'in sıkılaştırma politikalarının sonunda işe yaramaya başladığını söyledi.