Advertisement

Deloitte & Touche LLP, İngiltere Merkez Bankası'nın, ekonomik toparlanmanın ivmesinin "oldukça zayıf" kalmasından dolayı, 2013'e kadar faiz yükseltmeyeceğini kaydetti.

İngiltere Hazine'sine daha önce danışmanlık yapan Deloitte'in ekonomik danışmanı Roger Bootle, "Ekonomik toparlanmanın iivmesi oldukça zayıf" dedi ve "Temel tahminim hala faizlerin bu yıl ve gelecek yıl sabit tutulacağı şeklinde" yorumunda bulundu.

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcıları, enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2'nin iki kat üzerinde seyrettiği bu ortamda, faizlerin yükseltilip yükseltilmeyeceği ya da toprlanmayı desteklemek için teşviklere ek yapılıp yapılmayacağı konusunda dörde bölünmüş durumda. İngiltere ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.5 büyüdü ve 2010 yılının son çeyreğindeki yüzde 0.5'lik daralmayı ancak geri alabildi.

Bootle, "Merkez Bankası Para Politikasi Komitesi'nin nihayetinde ekonomiye destek verme ihtiyacı duyabileceği akıldan uzak tutulmuyor" dedi "Ancak ek tahvil alımları, eğer yapılırsa, 2012'ye kadar pek mümkün görünmüyor" şeklinde gçrüş bildirdi.

Bootle, İngitere ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 1.5 büyümesini ve enflasyonun ise bu yıl, 2012'de yüzde 1.8'e düşmeden önce, ortalama yüzde 4.4 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

İngiltere Merkez Bankası geçen ayki toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.5'te tuttu.