Advertisement

Borç krizindeki Portekiz'in Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF ile müzakereleri anlaşma ile sona erdi. Portekiz, zordaki ekonomisini kurtarmak için Avrupa Birliği ve IMF  ile 78 milyar euro tutarında dış yardım sağlanması konusunda uzlaşmaya vardı.

Portekiz'in geçici başbakanı Jose Socrates hükümetinden yapılan açıklamada da, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan talep ettikleri dış mali yardım tutarının 78 milyar euro olduğu belirtildi.

Socrates AB ve IMF heyeti ile talep ettikleri mali yardım konusunda anlaşmaya vardıklarını belirterek, yardımın üç yıla yayılacağını duyurdu.

Başbakan Socrates yardımın kamuda maaşlarda kesinti içermediğini belirterek programda memurların işten çıkarılmasının da söz konusu olmadığını ifade etti.

Kurtarma planı Portekiz'in bütçe açığını 2011 yılında gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 5,9 seviyesine çekme hedefini içeriyor.

Bu hedef 2012 yılında bütçe açığını gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 4,5'ine, 2013 yılında da bütçe açığını gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 3'üne getirmeyi içeriyor.

Yunanistan ve İrlanda'nın ardından Avrupa'da yardım isteyen üçüncü ülke olan Portekiz, 6 Nisan'da kurtarma çağrısında bulunmuştu.