Advertisement

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD güçlerinin operasyonu sırasında terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in silahsız olduğunu söyledi.

Jay, günlük basın toplantısında, operasyonun ayrıntılarını tekrar anlattı. Bin Ladin ve ailesinin binanın ikinci ve üçüncü katında bulunduğunu belirten Carney, Bin Ladin'in ABD güçlerine direndiğini ama silahsız olduğunu söyledi.

Carney, "silahsız olmasına rağmen neden öldürüldüğüne" yönelik soru üzerine, binada birçok silahlı adamların bulunduğunu ve yüksek düzeyli çatışma yaşandığını ifade etti.

"Bin Ladin'in de silahsız olmasına rağmen ABD güçlerine direndiği için öldürüldüğünü" belirten Carney, "Direnç, illa silah olmasını gerektirmiyor" diye konuştu.

Carney, Bin Ladin'in cesedinin İslami kurallara göre hazırlandığını da tekrarladı.

Jay Carney, binadaki çatışma sırasında birinci kattaki bir kadının hayatını kaybettiğini ancak, diğer kattaki silahsız olan Bin Ladin'in eşinin bacağından yaralandığını ama ölmediğini belirtti.

"FOTOĞRAF TAHRİK EDİCİ OLABİLİR"

Bin Ladin'in öldürülmesine yönelik fotoğrafların yayımlanıp yayımlanmayacağına yönelik soru üzerine Carney, konuyu değerlendirdiklerini ancak fotoğrafların yayımlanması konusunda hassasiyetler bulunduğunu, bunun ABD çıkarlarına yarar mı yoksa zarar mı getireceğini değerlendirdiklerini söyledi.

Bin Ladin'in ölü haldeki fotoğrafının "korkunç" göründüğünü ve yayımlanması halinde "tahrik edici" olabileceğini belirten Carney, bu konunun en uygun şekilde nasıl halledilebileceğini düşündüklerine dikkat çekti.

Carney, Obama'nın fotoğrafların yayımlanması konusuna müdahil olup olmadığına yönelik soruya da Obama'nın konunun her yönüne dahil olduğunu dile getirdi.

Jay Carney, bir soru üzerine, Bin Ladin'in öldürülmesinin ABD askerlerinin bu yaz Afganistan'dan çekilmeye başlamasına yönelik planları etkilemeyeceğini söyledi.

"PAKİSTAN ÖNEMLİ BİR PARTNER"

Carney, Pakistan'da bulunan terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin  Ladin'in, saklanmasında iç destek alıp almadığının araştırıldığını ama Pakistan'ın El Kaide ile savaşta önemli bir partner olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkileri ''karmaşık, ancak önemli'' olarak tanımlayan Carney, Pakistan hükümetinin El Kaide terörüyle mücadelede birçok anlamda çok yardımcı olduğunu ve bunun genel anlamda Pazar günkü operasyonun başarıyla sonuçlanmasına yol açan istihbarat bilgileri toplanmasına yardım ettiğini söyledi.

Carney, bu nedenle ''genel resme'' bakmak gerektiğine işaret ederek, Pakistan ile işbirliğini sürdürmeyi istediklerini kaydetti. Pakistan halkının da El Kaide'nin saldırılarından acı çektiğini ifade eden Carney, Pakistan'ın El Kaide ile savaşta önemli bir partner olduğunu dile getirdi.

Carney yine de Bin Ladin'in Pakistan'da bir destek ağına sahip olup olmadığına yönelik soruları olduğunu ve bunların araştırıldığını da ifade etti.