Advertisement

(A.A)- 19.05.2011 - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken uzmanların sağlıklı bir yaşam için günlük 300-400 gr süt içilmesini öngördüğünü, süt ve süt mamullerinin yeterince tüketilmesinin çocuğun gelişim ve bağışıklık sitemini güçlendireceğini belirterek, ''Geçim sıkıntısı içindeki vatandaşlarımız sofrasında besleyici ve sağlıklı olan sütü tüketmiyor. AB'de 15 ülkenin ortalaması 100-110 litre olan yıllık kişi başına süt tüketimi, ülkemizde 2009 yılında 18-20 litre, 2010 yılında ancak 25 litre civarındadır'' dedi.

Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, üretilen 12,6 milyon ton sütün ancak 2 milyon tonunun içmede kullanılırken, 6,6 milyon tonunun da sütlü mamullerin üretiminde kullanılmakta olduğunu söyledi.

Palandöken, ''Ucuz olmasına rağmen tüketiminde sıkıntı var. Süt üreticisi maliyetin altında malını satıp, para kazanamayınca süt ineklerini kesimhaneye gönderiyor. Terör baskısı, meraların azalması sonucu üretici zaten zor durumdayken, bir de süt para etmeyince hayvancılıkla geçinen vatandaş mağdur oluyor. Süt alıcısı fabrika ve imalathaneler üreticinin sütünü ucuza alıp, perişan ediyorlar'' dedi.