Advertisement

Bir yanda Yunanistan yeniden yapılandırmaya dair spekülasyonları uzaklaştırırken, Standard&Poors'un İtalya'nın görünümünü indirmesi, bölgede borç krizindeki ülkeler arasında krizin yayılması riskini yükseltiyor.

İtalyan Hazine Bakanı 2 gün önce S&P'nin ülkenin A+ kredi notunun görünümünü aşağı çekmesinin ardından yaptığı konuşmasında, ülkenin yapısal düzenlemelere hız vereceğini ve bütçe açığının önlenmesi için alınan önlemlerin artırılacağını söyledi. Yunanistan Başbakanı George Papandreou da bugün Bakanlar Kurulu'nda bütçe kesintileri ve tahvil ihraçlarına ilişkin bir konuşma yapacak.

Avrupalı yetkililerin bölgedeki borç krizini kontrol altına almak üzere 750 milyar euro değerinde bir kurtarma fonu oluşturmasının 1 yıl sonrasında, bölgede borç krizindeki ülkelerin tahvillerinin faizi hâlâ zirvelerde seyrediyor. Yetkililer, Yunanistan'ın geri ödemelerini yeniden düzenlemek ve süresini uzatma üzerine çalışıyor. S&P'nin İtalya'yı negatif izlemeye aldığını açıklamasının hemen öncesinde Fitch Ratings de Yunanistan kredi notunu 3 kademe aşağı çekerek, tahvillerin temerrüde düşme riskinin değerlendirildiğini söyledi.

İzolasyonun normal durumlarda ya da çok önemli olmadığında işe yaradığını düşünmediğini belirten Evolution Securities Ltd.'ın analistlerinden Gary Jenkins, ancak mevcut durumun normal olmadığını savundu.

İtalya'nın kredi notunun görünümü yavaş büyüme ve bütçe açıkları gerekçe gösterilerek "durağan"dan "negatif"e çevrildi.