Advertisement

Çin Borsası bu yılki kazançlarının hepsini geri iade etti. Avrupa'daki borç krizi ve hükümetin likidite önlemlerinin Çin'in büyümesini yavaşlatacağına ilişkin endişeler, Çin borsasında sert satışlara sebep oldu.

Jiangxi Copper Co., satın alma yöneticileri endeksi PMI'nin Çin'de imalat sanayinin bu ay en düşük hızda ilerleme kaydettiğine işaret etmesi üzerine, yüzde 3.2 geriledi. Çin'in en büyük petrol üreticisi PetroChina Co., ham petroldeki düşüşün etkisiyle değer kaybetti. Çin'in en büyük ikinci imar şirketi Poly Real Estate Group Co., ülkedeki para piyasasında faizlerin artışıyla geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.9 kayıpla 55.31 puan kaybetti ve 2,803.15 puana geriledi. Endeks böylece bu yılın başında elde ettiği yüzde 8.9 oranındaki kazançlarının da tümünü silmiş oldu. CSI 300 Endeksi de yüzde 2 geriledi ve 3,058.38 puandan işlem gördü.

Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeleri tırmandırdığını belirten West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Weai, Çin'in sıkı para politikasından yakın vadede vazgeçmeyeceğini, bu sebeple de piyasaların görünümünün karamsar olduğunu söyledi.