Advertisement

Fed'in rekor büyüklükteki parasal teşviklerinden çıkmaya başlaması için ipucu, kendi kredibilitesinin bir ölçümü olan "enflasyon bekleyişleri" olabilir.

Yıllık tüketici fiyatları artışı için bekleyişler, merkez bankası'nın Kasım ayında uygulamaya koyduğu ikinci tur parasal genişleme programından bu yana yüzde 43 artarak yüzde 2.10'a sıçradı. Bu oran, beş yıl vadeli enflasyona karşı korunmalı ABD Hazine tahviline karşılık gelen "başabaş" oran tarafından ölçülüyor. Bu oran, resesyon öncesi seviyelere yakın. Ancak şimdi sıfır yakınlarında seyreden politika faizi, o dönemde yüzde 5.25 seviyesindeydi.

Richmond Fed eski başkanı, 71 yaşındaki ve kariyeri 1970'lerdei yüksek enflasyon dönemine kadar giden J. Alfred Broaddus, "Enflasyon bekleyişlerindeki bazı hareketlenmelerin, Fed'in adım atma ihtiyacının ilk işareti olacağı hayli muhtemel" dedi ve "Fed'ib bunu çok ama çok yakından takip ediyor olması doğru bir hareket" şeklinde görüş bilidrid.

ABD'de merkez bankacıları, ekonomiyi resesyondan çıkarmak için 2.3 trilyon dolarlık varlık alımı yapmalarının ardından, para politikasını ne zaman ve nasıl sıkılaştıracaklarını tartışmaya başlıyor. New York Fed Başkanı William C. Dudley, Fed'in yüzde 9 seviyesinde olan işsizlik oranını düşürmek için halen "alması gereken önemli bir mesafe" olduğunu söylerken, Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser ve Dallas Fed Başkanı Richard Fisher'in de aralarında bulunduğu bazı yetkililer, para politikasını sıkılaştırmak için çok beklemenin enflasyonu artırma riski taşıdığını kaydediyorlar.

Broddus, "Bu, bir sonraki hareketin yönünün açıkça sıkılaştırma olduğu para politikasında, gerçekten de kritik dönüş noktalarından biri ve bütün soru zamanlama üzerinde" şeklinde görüş bildirdi.