Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İspanya seçimlerinde iktidardaki Sosyalist Parti'nin son 30 yılın en kötü sonucunu alması ve Standard & Poor's'un İtalya'nın notunu düşürebileceği uyarsında bulunmasının ardından hızlı düşüşler gösterdi. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de aşağı yönde hareket etti.

İspanya'nın en büyük bankası Banco Santander SA ve İtalyan UniCredit SpA, yüzde 1'in üzerinde düşüşler göstererek, finans hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Alman Commerzbank G, 5.3 milyar euroluk (7.4 milyar dolar) hisse satışına gideceğini açıklaması sonrası yüzde 5.2 değer kaybetti. Ryanair Holdings Plc'nin kar açıklaması ve İzlanda'nın önemli havalimanının volkanik hareketler sonucu ulaşıma kapatılması ile birlikte havayolu şirketlerine satışlar geldi.

Gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 düşerek Londra saati ile 08:25'te 276.44 puana indi. Endeks, geçen hafta, Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvilinin faizinin rekor seviyeye çıkması ve Fitch Ratings'in ülkenin kredi notunu "B+"ya indirerek yatırım yapılabilir seviyenin dört basamak altına çekmesi sonrası düşmüştü. Gösterge MSI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 2 düşerken, Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5'lik bir kayıp yaşadı.

London Capital Group piyasa stratejisti Jonathan Sudaria, "Avrupa'da ülke borç krizine ilişkin endişeler piyasanın havasını aşağı çekmeye devam ediyor" dedi ve "Avrupa'yı çevreleyen bu kadar fazla ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkla birlikte, traderlar bugün muhtemelen riskten uzak duracak" şeklinde görüş bildirdi.