Advertisement

Çin'in ısınan ekonomisini soğutmak üzere ve enflasyon önlemleri kapsamında yaptığı kredi sıkılaştırmaları ve faiz artışları sonuçlarını büyüme rakamları üzerinde kendini belli etmeye başladı.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından hazırlanan satın alma yöneticileri endeksi, Nisan'da 51.8'den Mayıs'ta 51.1 seviyesine gerileyerek, 10 ayın en düşük düzeyine işaret etti.

İmalat raporlarının ardından Çin'de hisseler düşerken, Şanghay Bileşik Endeksi de Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Endeksteki düşüşte hükümetin enflasyon önlemlerinin büyüme ve şirket kazançlarına zarar vereceğine ilişkin endişeler etkili oldu. Çin Başbakan yardımcısı Wang Qishan bu ay bir kez daha yineleyerek, hükümetin öncelikli görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.

Credit Agricole CIB'nin kıdemli ekonomistlerinden Dariusz Kowalczyk, verilerin büyümenin yavaşladığına işaret ettiğini, büyük ihtimalle bunun fiyat baskılarını azaltacağını ve parasal sıkılaştırmaların kapsamını daraltacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi bugün yüzde 1.9 değer kaybederek, bu yılki kazançlarının hepsini silmiş oldu. Yuan da dolar karşısında yüzde 0.08 düştü.

HSBC'nin Flash PMI olarak da adlandırılan öncü imalat endeksi, aylık satın alma yöneticileri anketindeki cevapların yüzde 85 ila 90'ını kapsıyor.