Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, bu hafta açıklanacak olan ve ABD'de büyümenin yavaşlamakta olduğunu göstermesi beklenen veriler öncesi, Avrupa'da ülke borç krizinin kötüleşmekte olduğuna yönelik endişelerle, üçüncü günde de değer kazandı.

10 yıl vadeli ABD Hazine kağıdının faizi, bugün açıjklanacak olan ulusal ekonomik aktivite endeksi ve yarınki birinci el konut satışları verisinin ekonomide yavaşlama olduğunu işaret etmesinin beklenmesi ile birlikte düştü ve yılın en düşük seviyesinin bir baz puan üstüne geriledi. ABD Hazine kağıtları, ayrıca, Almanya ekonomik danışmanlar konseyinin başı Wolfgang Franz'ın, Euro Bölgesi'nin daimi kurtarma paketinin yeniden müzakere edilmesi gerektiğini söylemesi ve Standard & Poor's'un İtalya'nın kredi notunu negatif izlemeye almasından da destek buldu.

WestLB AG'nin Dusseldorf ofisinden sabit getirili menkul kıymetler analisti Michael Leister, "Verilerin mevcut tonu oldukça gevşek ve bu durum, ekonomik toprlanmanın ivme kaybetmekte olduğu görüşünü güçlendiriyor" dedi ve "Haftasonu meydana gelen olaylarla bilirkte, dikkatler Avrupa'ya çevrilmiş durumda ve buna bağlı olarak, riskten uzaklaşma havası görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 5 baz puan düşerek, Londra saati ile 10:43'te yüzde 3.10'a geriledi. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli tahvilin fiyatı ise 13/32 ya da 1,000 dolarlık nominal değerli beher kağıt için 4.06 dolar yükselerek 100 7/32'ye ulaştı. 10 yıl vadeli Hazine kağıdının faizi 18 Mayıs'ta yüzde 3.09'a düştü ve 7 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

İki yıl vadeli Hazine kağıdının faizi yüzde 0.495'e inerek bu yılın en düşük seviyesini gördü. 10 yl vadeli Hazine kağıdının faizi ise, direnç seviyesi olarak değerlendirilen 200 günlük hareketli ortalamananın bir baz puan yakınına geldi. Bu seviye kırılırsa faizdeki düşüş hız kazanabilir.