Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa'da ülke borç krizinin küresel ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyeceği endişeleri ile düştü. Çin'de hisseler bu yılki kazançlarını geri verirken, Güney Kore'de gösterge endeks Kasım ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2 düşerek, Seul saatiyle 17:17'de 1,117.85 puana indi ve 21 Mayıs'tan bu yana en düşük kapanışını yapmaya yaklaştı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.9 düştü. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.6 geriledi ve bu yılki kazancını yüzde 0.2'ye geriletti. Hindistan'da Sensitive Endeksi, enflasyonun beklenenden daha hızlı artabileceğini işaret eden haberlerin ardından, yüzde 3.5 ile bölgedeki en hızlı düşüşü gösteren endeks oldu.

Çinîn en büyük petrol üreticisi  PetroChina Co., Fitch Ratings'in Yunanistan'ın kredi notunu üç basamak düşürmesinin ardından petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile son altı ayın en düşük seviyesine indi. Jiangxi Copper Co., Çin'de öncü PMI'ın imalat sanayi büyümesinde yavaşlama olacağını işaret etmesinin ardından değer kaybetti. Hyundai Motor Co. ve bağlı şirketi Kia Motors Corp., bazı modellerin üretiminin bir tedarik şirketindeki grevden dolayı askıya alınabileceğini açıklamasının ardından düştü.

Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'nun Seul ofisinden fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Avrupa'dan negatif haber akışı piyasada volatiliteyi artırıyor" dedi ve "Yatırımcılar, bazı ekonomik göstergelerde son zamanlarda görülen yavaşlamanın geçici olup olmadığını ve Çin gibi ülkelerde enflasyon baskılarının kontrol altına alınıp alınmadığını değerlendirmeye çalışıyor görünüyorlar" şeklinde görüş bildirdi.