Advertisement

St. Louis'deki Fed'in başkanı James Bullard, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fed'in büyük ihtimal faiz artırmayacağını ve sıfıra yaklaşan faizlerini, Haziran'da sonlanacak olan tahvil alım programının ardından da uzun bir süre daha devam ettireceğini belirtti.

Bullard, Fed'in ikinci tur tahvil alım programının ardından, ülkenin ekonomi ve piyasaların gücünü ve sağlığını değerlendirmek isteyeceğini ifade etti.

"Fed Açık Piyasa Komisyonu FOMC'un önceki davranışlarına bakılırsa, komisyon bazen politikaları askıya alabiliyor" diyen James Bullard, FOMC'un bu askıya alma sürecini ekonomik durumu değerlendirmek için kullandığını hatırlattı.

Missouri eyaletinde konuşan St. Louis Fed Başkanı, merkez bankasına yaptığı çekirdek enflasyon uygulamasından vazgeçilmesine ilişkin çağrısını da yineledi.

Enflasyona iyimser yaklaşan Bullard, emtia fiyatlarının sonsuza kadar artamayacağını belirterek, küresel enerji talebinin, önümüzdeki yıllarda arzı da aşacağını varsaymanın mantıklı bir hipotez olduğunu savundu.