Advertisement

Avrupa'dahi borç krizinin küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği beklentileri piyasaları etkilemeye devam ediyor. Bu endişelere bağlı olarak, euro yen karşısında üçüncü günde de düşerken, Çin hisse senetleri bu yılın zirvesinden yüzde 10'luk bir düşüş gösterdi. Petrol ve bakır fiyatları yükseldi ve emtia grubunun dünkü aşağı hareketini tersine çevirmesine öncülük etti.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi euro yen karşısında, dünkü seviyesi olan 115.20'den bugün Tokyo saati ile 12:26'da 114.95 seviyesine düştü. İngiliz sterlini 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kaybetti. Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 1.1 kadar düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde yükselen üç hisse karşılığı dört hisse değer kaybetti. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi. Brent türü ham petrol yüzde 0.6 artarken, bakır fiyatları yüzde 0.8 değer kazandı.

Bloomberg'in araştırmasına göre, bugün açıklanacak olan Eyuro Bölgesi sanayi siparişleri verisinin altı ayda ilk kez düşüş göstermesi bekleniyor. Yunan hükümeti, ek yardım paketini alabilmek için, hızlandırılmış varlık satış planını ve 6 milyar euroluk (8.4 milyar dolar) bütçe kesintisini onayladı. Goldman Sachs Group Inc., petrol, bakır ve çinko alımı tavsiyesinde bulunurken, Asya hisse başına kar ve ekonomik büyüme tahminlerini aşağı çekti.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd.'den yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, "Avrupa'da olanlar arasında en önemlisi yalnızca Yunanistan değil. Bir anlamda korumalı olarak görülen ülkelerin de etkilenmeye başladığı bir gerçek" dedi ve "Endişe listesi çok ama çok uzun" şeklinde görüş bildirdi.