Advertisement

Dün son 4 ayın en sert düşüşünü kaydeden Çin Borsası, bugün de hükümetin sıkılaştırma politikalarının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağına ilişkin endişeler sebebiyle değer kaybetti.

Çin'in en büyük bakır ve kömür üreticileri Jiangxi Copper Co. ve Shenhua Energy Co. emtia fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle geriledi. Çin'in en büyük petrol rafineri şirketi China Petroleum and Chemical Corp., Goldman Sachs'ın şirketin hisse başı hedef fiyatını yüzde 3.7 indirmesinin ardından son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Yatırımcıların ekonomik büyüme hızı ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerinin arttığını hatırlataran Citic Securities Co.'nun analistlerinden Sun Chao, "şu anda yeni riskler almak yerine, satış tercih ediliyor" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 2,767.13 puana düştü. Endeks dün yüzde 2.9 oranında değer kaybederek 17 Ocak'tan bu yana en sert düşüşünü yaşamıştı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 3,017.67 puandan işlem gördü.

Şanghay Bileşik Endeksi, 18 Nisan'da kaydetti 5 ayın zirvesinden yüzde 9.5 geriledi. Endeks, merkez bankasının parasal sıkılaştırmalar ve şirket kazançlarındaki düşüşün etkisinde kaldı. Endeksin bu yılki kayıpları yüzde 1.2'e vardı.