Advertisement

LONDRA (A.A) - 25.05.2011 - ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron'la Libya'ya karadan müdahale yapılmayacağı konusunda aynı görüşte olduklarını söyledi.

İngiltere'ye iki günlük resmi ziyarette bulunan Obama, Başbakan David Cameron'la görüştü. İki lider, Başbakanlıkta yaptıkları görüşmenin ardından, Lancaster House'un bahçesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Gösterdikleri ev sahipliği için İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve İngiliz halkına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Obama, ülkesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin, "Hiç olmadığı kadar güçlü" olduğunu ve böyle kalmaya devam etmesinin sağlanacağını söyledi.

Cameron ile görüşmesinde ele aldıkları konulardan birinin Afganistan olduğunu belirten Obama, "2013 yılına kadar Afganistan'da geçiş sürecini görüştük. Bu yıl Afganistan'da geçiş yılı olacak" dedi.

Arap bölgesindeki protestolarda halklara yönelik şiddete karşı olduklarını vurgulayan Obama, Libya'ya da değindi. Kaddafi'nin sonunda iktidardan ayrılacağını söyleyen Obama, "Kaddafi hükümetine karşı baskıda bir gevşeme olmayacak. Kaddafi görevinden ayrılarak, iktidarı Libya halkına bırakmalı" diye konuştu.

Suriye'de demokratik bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu da belirten Obama, "Esad, halkına yönelik baskıya son vermeli" dedi.

Libya'ya ilişkin bir soru üzerine ise Obama, Libya'da Kaddafi başta kaldığı sürece operasyonlara "devam edeceklerini" ifade ederek, bu ülkeye Libya halkını korumak için müdahale edildiğini kaydetti. Obama, "Libya'ya kara kuvvetleri gönderemeyiz, bu konuda ben ve David aynı fikirdeyiz" dedi.-"CESUR SÖZLER"-İngiltere Başbakanı Cameron da, "Obama'nın liderliğine ve cesaretine değer veriyorum" diyerek, bugün yaptıkları görüşmede iki konu üzerinde durduklarını, bunların "Halklarına iş ve halklarının daha güvenli olmalarını sağlamak" olduğunu bildirdi.

"ABD'nin düşmanı bizim de düşmanımız" diyen Cameron, bazılarının terörizmin kontrol edilemeyeceğini söylediğini ancak buna katılmadıklarını ifade etti.

Bu çerçevede El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden dolayı Obama'yı kutlayan Cameron, "Terörle mücadelede Pakistan'la daha da yakından çalışılması gerektiğini, Pakistan'ın terörizmden en çok zarar gören ülkelerden biri olduğunu" kaydetti.

Cameron, bu yılın Afganistan için önemli bir yıl olduğunu da belirterek, bu ülkede sürekli barışın sağlanmasının önemine dikkati çekti.

Obama'nın Arap-İsrail sorunuyla ilgili yaptığı konuşmayı "cesur ve vizyoner" olarak tanımlayan Cameron, İsrail ve Filistin'in bir an önce doğrudan görüşmelere başlaması gerektiğini söyledi.

Konuşmasında Libya'ya da değinen Cameron, "Kaddafi iktidarda olduğu sürece, Libya için gelecek yok. Kaddafi gitmeli. Libya halkını Kaddafi'den korumak gerekiyor" dedi.

Cameron, Libya'ya ilişkin bir soru üzerine, "İngiltere, Kaddafi üzerindeki baskıyı artırmak için her seçeneğe bakıyor" dedi.

"Başkan ve ben, Libya'da baskıyı artırmak gerektiği konusunda hem fikiriz" diyen Cameron, Libya halkının Kaddafi'den korunması gerektiğini kaydetti. Cameron ayrıca, Libya'ya ilişkin BM kararının uygulanmasının, Libya halkının kendi geleceği için karar vermesini sağlayacağını ifade etti. Cameron ayrıca, Libya konusunda "sabır ve istikrarın" iki önemli konu olduğunu söyledi.-İSRAİL-FİLİSTİN SORUNU-ABD Başkanı Barack Obama'ya basın toplantısında yöneltilen bir soru da, geçen hafta İsrail-Filistin sorununa ilişkin yaptığı konuşmayla ilgili oldu.

"İki devletli çözüm" konusuna inandığını ifade eden Obama, Filistinlileri, İsrail ile görüşmeye çağırdı. Obama, şöyle konuştu:

"Geçen hafta konuşmamda da belirttiğim gibi amacım, komşuları tarafından tanınan, güvenli bir İsrail devleti ile halkının kendi geleceği ve kaderini belirleyebileceği bağımsız bir Filistin devleti. Buna ulaşabileceğine inanıyorum. İsrail ile oturup konuşmak yerine, BM'nin tanıması için uğraşma yolunu seçen Filistinliler için, bu (seçim) bir hata olacaktır."

Obama, İsrail'in, kendisini tanımayan Hamas ile masaya oturmasının zorluğunu anladığını da ifade ederek, her iki tarafın da fedakarlıkta bulunmasının gerekliliğine dikkati çekti. ABD Başkanı Obama,"Ortadoğu'da barışı sağlamak her zamankinden acil" dedi.-GAZİLERE BAŞBAKANLIKTA BARBEKÜ PARTİSİ-Basın toplantısından önce Başbakanlık Downing Street 10 numarada, İngiliz ve Amerikalı gaziler için barbekü partisi düzenlendi. Cameron'ın ve Obama'nın ev sahipliğindeki barbeküde, yemekleri gazilere hem iki lider, hem de liderlerin eşleri Michelle Obama ve Samantha Cameron dağıttı.

ABD Başkanı Obama'nın bugün ayrıca parlamentoda İngiliz milletvekillerine seslenmesi bekleniyor. Obama iki günlük resmi ziyaretini bu akşam tamamlayarak, yarın sabah Fransa'da yapılacak G8 zirvesine katılmak üzere İngiltere'den ayrılacak.