Advertisement

Aralarında Fransız Societe Generale'nin de yer aldığı dünyaca ünlü banka ve hedge fonları, yaptıkları 5 milyar dolarlık anlaşmalarda geçtiğimiz yılın ortasına kadar büyük zarar ettiklerini açıkladı. Libya varlıklarına yatırım yapan finansal kuruluşlar arasında HSBC, Royal Bank of Scotland, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Nomura ve Societe Generale gibi dünyaca ünlü finans devleri yer alıyor.

Bu bankaların, zararlarına ve uygulamalardaki usûlsüzlüklere rağmen, hâlâ ellerinde Libya'ya ait varlıkların bulunup bulundurmadığı ise bilinmiyor.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in Kaddafi'nin hesaplarını dondurması, bu bankaların zarar etmesine yol açtı. Libya Yatırım Kuruluşu, hükümet fonlarındaki yatırımlarında yüzde 98.5'lik düşüş kaydetti.

Diğer yandan Global Witness'ten Robert Palmer, yabancı şirketlerin, Libya rejimindeki usûlsüzlüklere rağmen, yabancı şirketlerin bölgenin varlıklarına ilgisine dikkat çekiyor.

Haziran 2010 tarihli Global Witness raporuna göre, HSBC'nin 292.7 milyon dolar, Goldman Sachs'in 43 milyon dolar, Societe Generale'nin ise 1 milyar dolarlık Libya yatırımı bulunuyor.

JP Morgan ve Goldman Sachs'in yatırımları daha çok nakit hesaplar ve hedge fonlarında toplanırken, Societe Generale'nin yatırımları çoğunlukla yatırım fonları ve yapılandırılmış varlıklara odaklanıyor.