Advertisement

Borç krizine ilişkin endişelerin euroya ilişkin tedirginliği de artırmasının ardından, Standard&Poor's, İrlanda'nın yeni bir kredi notu indirimiyle karşılaşabileceğini söyledi.

Standard&Poor's, aynı zamanda İrlanda'nın para piyasalarına Yunanistan'dan farkı olmasını kanıtlamak için 2 yılı olduğunu belirtti. Kuruluş, İrlanda'nın kendini kanıtlamaması hâlinde, yeni not indirimleriyle karşılaşmaya hazırlıklı olması gerektiğini savundu.

Ancak S&P, henüz İrlanda'nın Yunanistan'la aynı kategoriye dahil olmadığını ifade ederek, az da olsa iyimser açıklamalarda da bulundu. Üst düzey yetkililerden birisi ise İrlanda'nın harcamalarında daha fazla kesintiye gitmekten başka alternatifleri yönelmesinin, İrlanda'nın eurodan çıkıp drahmaya geri dönmesiyle sonuçlanabileceğine de dikkat çekti.

İrlanda'ya ilişkin açıklamalar, bir AB yetkilisi olan Maria Damanaki'nin Yunanistan'ın euro birliğinde kalmasının tehlikede olduğunu söylemesinin ardından geldi.

S&P analistlerinden Trevor Cullinan ise, Dublin Hükümeti'nin 2013 itibariyle ilerleme kaydetmesi gerektiği vurgusunu yaptı.

OECD'nin son açıklamasında ise, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'deki yüksek borç maliyetlerine dikkat çekerek, bu ülkelerin varlıklarını elinde bulunduran zengin ülkelerin, yatırımlarında kalmalarının zorlaştığını söylemişti.