Advertisement

Ham madde fiyatlarının yükseleceği yönündeki beklenti emtia hisselerinde ralliyi beraberinde getirdi ve New York Borsası 3 gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı.

ABD'deki damıtılmış akaryakıt arzının 2 yılın en düşük seviyesine düşmesinin ardından petrol fiyatları yükseldi; Occidental Petroleum Corp. ve Halliburton Co. yüzde 1.6'nın üzerinde artış kaydetti. Freeport-McMoran Copper & Gold Inc., Deutsche Bank'ın bakır fiyatlarında artış öngörmesi üzerine yüzde 2.4 değerlendi. Fifth Third Bankcorp ve BB&T Corp., Fitch Ratings'in Almanya'nın elinde bulundurduğu Yunan varlıklarından ötürü ülkenin bir not indirimine maruz bırakılmayacağını açıklamasının sonrasında yüzde 1'in üzerinde prim yaptı.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,320.47 puana yükseldi. Dow Jones Endeksi 38.45 puanlık artışla (yüzde 0.3) 12,394.66 puana çıktı. Her iki endeks de dün erken saatlerde 1 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti.

Risk iştahı açık bir gün yaşandığına dikkat çeken ISHares'ın yatırım stratejistlerinden Russ Koesterich, ekonomik toparlanmaya ilişkin güvenin güvenin yerine geldiği günlerde hisse ve emtianın da yukarı yönlü hareket ettiğini söyledi. Koesterich, risk iştahı açık olan sektörlerin daha çok ekonomiyle çok yakından ilişkisi olan şirketler olduğunu belirtti.

S&P 500 Endeksi 29 Nisan'da Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeler ve beklentilerin altında kalan ekonomik verilerin etkisiyle 3 yılın zirvesinden yüzde 3.2 gevşemişti. Emtia üreticilerine ait endeksler ise aynı süre içerisinde yüzde 5 düştü. Tüm olumsuzluklara rağmen S&P, 2010'un sonundaki puanının hâlâ yüzde 5 üzerinde seyrediyor.