Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin yatırımcıyı varlıkları korumak için kıymetli metallere yönlendirmesi sebebiyle altın yükselişini dördüncü güne taşıyabilir. Gümüş ise iki haftanın yükseğinde seyrediyor. 

Spot altının onsu Singapur'da 11.33'te yüzde 0.2 değer kazanarak 1,528.28 dolar oldu. Altın fiyatları 2 mayıs tarihinde 1,577.57 dolar ile rekor kırmıştı. Ağustos teslimli altın kontratı pek fazla değişim göstermeyerek New York'ta 1,529.30 dolardan işlem gördü.

Avrupa politika yapıcıları, Yunanistan'ın asla borcunu geriye ödeyemeyeceğini düşünen yatırıcımların güvenini yeniden kazanmak için yollar arıyorlar. Yunanistan geçtiğimiz yıl bankalarını kurtarmak için aldığı 110 milyar euroluk borcunun ardından yeniden yardım istedi. Avrupa Merkez Bankası yönetim konsey üyesi Christian Noyer, Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılmaı ile ilgli "korku filmi" olur demişti.

Euro ve Sterlin bazında altın fiyatları politika yapıcıların Yunanistan'ın durumunu nasıl çözeceklerine karar verememeleri sebebiyle dün rekor kırdı.

Gartman Letter'ın ekonomi editörü Dennis Gartman kazancını 11. yıla taşıyan altın ile ilgili "Yatırımcılar zayıflayan euro karşısında kendilerini korumaya almak için bölgenin para birimi yerine altının koyuyorlar." yorumunda bulundu.