Advertisement

ABD’DEN POZİTİF KAPANIŞ
 
Dün güne negatif bir başlangıç yapan ABD Borsaları seansın devamında toparlandılar ve kapanışı da yeşil bölgeden yaptılar. Emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yükselen metal ve madencilik hisseleri, endekslere destek oldu. S&P 500 Endeksi günü % 0.32 yükselişle 1.320 puandan tamamlarken, Dow Jones Sanayi Endeksi ise % 0.31 artışla 12.394 puandan kapandı. Daha küçük ve orta ölçekli hisselerden oluşan Russell 2000 Endeksi ise % 1.30 yükselişe sahne oldu. ABD endeks vadelileri şu sıralar % 0.13 ile % 0.21 yükselişte. 6 ana para birimine karşı oluşturulan Dolar Endeksi şu sıralar % 0.45 düşüşle 75.58’e gerilemiş durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizi % 3.15’e yükseldi ve artan risk iştahı karşısında tahvil fiyatı geriliyor.
 
ASYA’DA RALLİ YAŞANIYOR
 
Emtia fiyatlarındaki rally moralleri düzeltirken MSCI Asya Endeksi % 1.3 yükselişte. Bölgede en az yükselen endeks % 0.43 ile Şanghay Bileşik Endeksi olurken Dolar / Yen 81.75 seviyesinde. Hyundai’nin başını çektiği otomotiv hisseleri sert yükselişler yaşarken, hisse geri alıım programını açıklayan Canon da % 5.4 primli. Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton da bu sektöre öncülük ediyor. Dün yapılan Avrupa tahvil ihalelerinde alımların % 16’sının Asya’dan gelmesi ve Çin’in de bundan sonraki ihalelerde alıcı olacağının speküle edilmesi risk iştahını canlandırdı. Borsalar ralliye çıkarken Avrupa’dan gelecek açıklamalar ve ABD büyümesi bölge tarafından izleniyor.
 
AVRUPA VE EMTİA İYİMSER
 
Goldman ve Morgan’dan sonra Deutsche de bakır fiyatları ile ilgili olumlu görüş bildirince, bakır fiyatları yükselmeye başladı. ABD tipi ham petrol fiyatı da dün açıklanan stok verisinden sonra yükselmeye başladı. Varil başına 101.69 Dolar ile son 3 haftanın zirvesine çıkan ham madde diğer emtia fiyatlarına da destek oluyor. Altın ve diğerli metallerde yükseliş görülürken tarım maddelerinde de yukarı yönlü hareketler görülüyor. Dolar’ın değer kaybı ve risk alma isteğinin geri dönmesi de önemli ölçüde destek oluyor .
 
Avrupa İstikrar Fonu (EFSF) yetkilisinden gelen açıklamada Çin’in bundan sonraki kurtarmalar için basılacak ve özellikle Portekiz ve İrlanda için kullanılacak tahvil ihraçlarında alıcı olacağını açıklamasının ardından Euro önemli oranda yükseldi. Dolar’a karşı 1.4166’ya yükselen kur olumlu havayı destekliyor. Hemen hemen tüm işlem gördüğü kurlara karşı düşen Dolar böylece güvenli limanları bırakmak isteyen yatırımcılara yardımcı oluyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişen Avrupa ülkelerini kurları da Dolar’a karşı % 0.30 ile % 0.60 yükselişte. Bugün toplanan G 8 ülke liderlerinden gelecek açıklamalar piyasanın radarında olacak. Avrupa’da bugün birçok şirket bilanço açıklayacak. Bunlar arasında Burberry, Man Group, Portugal Telecom, Finansbank’ın ana ortağı National Bank Of Greece var. Saat 11:00’de EFSF Başkanı Regling’den gelebilecek olası açıkamalar da diğer önemli bir gündem maddesi .
 
İÇ PİYASA GERGİNLİĞİNİ ATMAYA ÇALIŞIYOR
 
Dün çok sert ve dalgalı bir seyir izleyen İMKB 100 Endeksi günü 63.609 puandan tamamlamıştı. Kısa vadeli olarak 62.500 ve 65.500 seviyeleri öne çıkıyor. İki kez dipten gelen tepkinin Merkezi olan 62.500 aşağıda ve 200 günlük ortalamanın geçtiği 65.500 seviyesi de yukarıda takip edilen noktalar. Günü % 8.91 bileşikten tamamlayan gösterge tahvilin yatay tezgahüstü başlangıçı ve 1.60’ın altına gelen Dolar / TL kuru sabahın ilk verileri. Sepet Ku rise 2 yılın zirvesindeki seyrine devam ediyor, son fiyat 1.9327.

Bugün beklenen veri akışı ise şu şekilde :

- TÜİK, 2011 1. dönem konut satışları ile mart ayı motorlu kara taşıtlarına ilişkin verileri açıklayacak. 10.00


- Euro Bölgesi'nde Nisan ayı CB Öncü Göstergeler Endeksi açıklanacak 11:00


- ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak 15:30


- ABD 1.çeyrek GSYH (2.tahmin) açıklanacak 15:30 Önceki: 1.8%


- EMNIS, VESBE'nin Genel Kurul toplantıları yapılacak

 

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)

Bloomberg HT Araştırma Bölümü