Advertisement

Beşiktaş'ın Etiler semtindeki Koç Köprüsü altında elektrikli bisiklet üzerine konulan bombanın patlaması sonucunda 1'i polis memuru 8 kişi yaralandı.

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu yakınlarındaki Koç Köprüsü'nün altında elektrikli bisikletin üzerine konulan bombanın saat 08.58'de patlaması sonucu, o sırada yolda seyir halinde bulunan araçlardaki kişiler ile çevrede bulunan vatandaşlardan yaralananlar oldu. Patlamada, bir İETT otobüsünün de aralarında bulunduğu 5 araç hasar gördü.

Olay yerine sevk edilen çok sayıda ambulans, yaralılardan polis memuru Seyfi Erdem, İETT şoförü Üzeyfe Erdem, Yazgülü Şubatlı, Sami Işık, Ayten Bal, Ceyhan Mercan ile Agop Demir'i Şişli ve Okmeydanı eğitim ve araştırma hastanelerine kaldırdı. Henüz kimliği açıklanmayan bir yaralı da kendi imkanlarıyla hastaneye ulaştı.

Polis ekipleri de çevreye şerit çekerek güvenlik önlemleri aldı. Patlamanın meydana geldiği Nispetiye Caddesi ve Koç Köprüsü, çift yönlü olarak araç trafiğine kapatıldı.

Olay yerine gelen bomba imha uzmanlarının çalışmaları sırasında ikinci bir bomba ihtimali düşünülerek bölgeye kimse yaklaştırılmadı. Olay yeri yakınındaki güvenlik kamera görüntülerinin kayıtları da incelemeye alındı.

Güvenlik kuvvetlerinin çalışmalarını tamamlaması, İETT otobüsü ve diğer hasar gören araçların çekilmesinin ardından Nispetiye Caddesi ve Koç Köprüsü araç trafiğine açıldı.-VALİ MUTLU'NUN AÇIKLAMALARI-

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olayın hemen ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın mahiyetine ilişkin olarak güvenlik birimlerinin çalışmalarını sürdüğünü bildirdi.

Mutlu, şunları kaydetti:

''Çok şiddetli, çok etkili bir patlayıcı değil ama yaralanma hadiselerine sebebiyet verecek oranda tesiri olan patlayıcı. Olayı şu ana kadar üstlenen yok. Güvenlik birimlerimiz, emniyetimiz, konuyla ilgili olay yerindeki bütün bulgulara ve farklı bilgilere ulaşmak üzere yoğun bir çalışma sürdürüyor. Terörün çirkin yüzünün bir kez daha ortaya çıktığı ve özellikle sivil vatandaşların etkilendiğini görüyoruz. Bu nedenle şiddet ve nefretle kınıyoruz. Bu tür saldırıların, eylemlerin hiçbir zaman toplumumuzun morali üzerinde olumsuz tesir yaratması mümkün değildir. Bütün toplumumuz bunu şiddetle kınar. Terör karşısında topyekun birlik, beraberlik duruşumuzu güçlendirir. Yapanların da yanına kalmaz.''

Bu olayı gerçekleştirenlerin tespit edilerek adalet önüne çıkartılacağını belirten Vali Mutlu, ''Bu tür olayların bir kez daha gerçekleşmemesi ve terörden medet umanların da bu tür eylemleri bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyorum'' dedi.

Bombanın parça tesirli olduğu yolunda bilgiler bulunduğu hatırlatılan Vali Mutlu, bu konuda net bir şey söylemenin şu anda mümkün olmadığını belirterek, konuya ilişkin çalışmalar bittikten sonra daha net bir cevap verilebileceğini ifade etti.

Vali Mutlu, ''Sevindirici olan, böyle bir olayda can kaybının yaşanmamış olmasıdır. 3 tane de hasarlı araç var'' diye konuştu.

Saldırının Etiler Polis Meslek Yüksekokuluna yönelik olup olmadığı yönündeki soru üzerine de Mutlu, ''Olayı yer itibariyle ifade ettim. Beşiktaş Etiler'de bir üst geçidin altında vuku bulan bir patlama. Dolayısıyla ifade ettiğiniz konularla bunu bağdaştırmak bana göre doğru değil ama tabii ki her olay mahiyeti itibariyle, hedefleri itibariyle, failleri yakalandıktan sonra daha net açıklanabilir. İnceleyeceğiz, göreceğiz'' dedi.

Vali Mutlu, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada da ise şunları söyledi:

''Bombanın bir bisikletin üzerine monte edilmiş olduğu anlaşılıyor. Yani uzaktan kumanda ya da zaman ayarlı olduğu yönündeki bir değerlendirmeyi şu anda yapmak istemiyoruz ama zaman ayarlı olma ihtimali biraz daha yüksek gözüküyor. Ancak net bir şey söyleyebilmek için bomba uzmanlarımızın yaptığı araştırmanın sonuçlarını netleştirmemiz lazım. Ancak çok güçlü bir patlayıcı olmadığını ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla sivil vatandaşlarımızın yaralanmış olması, kullanılan bomba düzeneğinin çok tesirli olmadığını gösteriyor. Ancak netice itibariyle insanlarımızın geçtiği yerde gerçekleşmesi nedeniyle kastedilen hedefin yurttaşlarımızın bu tip saldırıdan etkilenmesi olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla sivillere, halkımıza karşı düzenlenmiş bir saldırıdır. Şiddetle kınıyoruz.''

Görevlilerin bütün o bölgedeki faaliyetleri, ne varsa, bütün delilleri kayıt altına alacaklarını belirten Mutlu, kısa süre içerisinde bu konuyu aydınlatmayı arzu ettiklerini bildirdi.

Bombanın patladığı yerin sivil vatandaşların geçtiği köprü altı olduğunu hatırlatan Vali Mutlu, şöyle konuştu:

''Eylemden birinci derecede etkilenecek olan sivil yurttaşlarımızdır. Bu eylemin birinci hedefinin sivil yurttaşlarımız olduğunu değerlendiriyorum. Terör eylemlerinin şurada veya burada olması farklı yorumları çağrıştırmamalı. Her terör eylemi bir insanlık suçudur. Bunun üzerine yoğunlaşmalıyız. Sivil vatandaşlarımızı hedef almıştır. Bu yönüyle ciddidir ve hepimiz tarafından nefretle kınanması gereken bir eylemdir.''

Yaralılar arasında bir polis memuru olduğu hatırlatılan Mutlu, bunun tamamen tesadüf olduğunu, bir başka kamu görevlisinin de oradan geçebileceğini belirterek, yaralanan polisin de oradan geçmekte olduğunu söyledi.-EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN'IN AÇIKLAMASI-

Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da olaya ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

''Bu sabah saat 08.58'de köprünün altında bir elektrikli bisikletin üstüne konulmuş bir patlayıcı. Çok büyük çapta bir patlayıcı değil ama çok hafif bir patlayıcı da değil. Orta şiddette bir patlayıcı konulmuş ve patlama sonucunda şu anda 1'i polis memuru 7 yaralı var. Polis okuluna çok yakın olmasından dolayı polise dönük, polis okuluna dönük denebilir belki... Onu araştıracağız. 5 araç zarar görmüş. Çok şükür ki ölen yok.''

Olayın değişik yönleriyle araştırıldığını belirten Çapkın, ''Bu kimsenin yanına kalmaz. Mutlaka bulunur, buluruz. Halkımızın içi rahat etsin. Tesellimiz ölen olmaması'' diye konuştu.

Failler konusunda şimdilik bir şey söylemenin doğru olmadığını ifade eden Çapkın, patlamaya sebep olan bombanın ses bombası olmadığını, tahribat yapması istenen orta şiddette bir bomba olduğunu kaydetti.

Çapkın, ''Patlamanın, gerek zamanlama, gerekse polis okuluna yakın olması, tabii ki altı çizilmesi gereken 2 önemli unsur diyebiliriz'' dedi.-YARALILARIN SAĞLIK DURUMLARI-

İstanbul Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada da patlamada yaşları 23 ile 55 arasında değişen 3'ü kadın 8 kişinin yaralandığı belirtildi.

Ambulanslarla hastanelere kaldırılan yaralılardan 2'sinin Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 5'inin Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındıkları ifade edilen açıklamada, bir yaralının da kendi imkanlarıyla gittiği özel bir hastaneden Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledildiği kaydedildi.

Açıklamada, hastanelerde tedavi gören yaralılardan 2'sinin sağlık durumunun ağır olduğu, diğer 6 hastanın ise tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelerek, yaralıların durumları hakkında bilgi alan İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu da şunları söyledi:

''Hayati risk içermesi açısından en önemli hasta, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olan 45 yaşındaki bir bayan hastadır. Her iki ayağında da çok ciddi yaralanma vardır. Ayağının birinde tam kopma, diğerinde de ciddi bir yaralanma vardır. Aynı hastanedeki ikinci hastamız da bir bayandır. Onda yüzeysel şarapnel yaralanması var ancak hayati tehlikesi yok.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ise 5 hasta var. Bunlardan bir tanesinin durumu diğerlerine göre biraz daha ağırdır. Kendisinde yüz yanığı ve yüzeysel yaralanmalar mevcuttur. Aynı zamanda bir solunum sistemi yanığı söz konusudur. Bu hastamızı yoğun bakımda biraz evvel ziyaret ettim. Bilinci yerinde olmakla beraber yoğun bakım şartlarına ihtiyacı olan bir hastamızdır.

Bir diğer hastamız 55 yaşında bir polis memuru. Aynı hastanemizde görevli bir polis memurumuzdur. Onda da yüzeysel yüz yanığı mevcuttur. Onun da serviste takibi yapılmaktadır. Diğeri hastalarımızda tamamen şarapnel yaralanmaları var. Herhangi bir hayati tehlike içermemektedir.''-YARALI YAKINLARI-

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören yakını Yazgülü Şubatlı'yı ziyaret eden gazeteci Tülay Şubatlı, Yazgülü Şubatlı'nın yüzünde ağır yanıklar olduğunu, saçlarının da yandığını belirtti.

Tülay Şubatlı, ''En ciddi sorun nefes borusunda. Doktorlar nefes borusunun içeriden yandığını söyledi. Böyle şiddetli patlamalarda böyle bir durumun olduğu belirtildi'' diye konuştu.

Şubatlı, akrabası Yazgülü Şubatlı'nın halen solunum cihazına bağlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Yazgülü'nün bu yanıktan ötürü yemek borusunun kapanması önlenmeye çalışılıyor. Halen yoğun bakımda. Sağ gözü de yaralanmış ama ne derece yaralandığını öğrenemedik. Olay sırasında yolda yürüyormuş. Olayın hemen ardından kendi telefonu bozulduğu için başkasının telefonundan eşini arayarak hastaneye kaldırıldığını haber vermiş. Yazgülü'nün bilinci açık.''

Yaralı Sami Işık'ın babası Özcan Işık da oğlunun Levent'teki bir proje mühendislik firmasında çalıştığını ve arkadaşı Agop Demir ile işe giderken patlamaya maruz kaldıklarını ifade etti.

Özcan Işık, oğlu Sami Işık ile Agop Demir'in Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde müşahede altında tutulduğunu kaydetti.-GÖRGÜ TANIKLARI-

Görgü tanıklarından olayda hasar gören 34 TAT 19 plakalı taksinin şoförü Yalçın Demirkıran, ''Akmerkez'den Zincirlikuyu'ya ilerliyordum. Yan tarafımda İETT otobüsü vardı. Büyük bir patlama gerçekleşti. Kendimi hemen araçtan dışarıya attım. İnsanlar panik halinde ve bağrışıyordu. Ardından sağlık görevlileri ve polis geldi. Bizi olay yerinden uzaklaştırdı'' diye konuştu.

Evinin olay yerine yakın olduğunu ve patlama sırasında mutfakta iş yaptığını belirten Sevim Gündoğan da ''Büyük bir sallantı hissettim, ses duydum. Deprem olduğunu sandım. Televizyondan patlamanın bizim burada olduğunu öğrenince kendimi dışarıya attım. Patlamanın olduğu yerdeki otobüsü gördüm. Arka tarafında yaralılar vardı. Yerde de bir iki yaralı olduğunu gördüm. Olaydan sonra polis ve sağlık ekipleri gelerek müdahale etti'' dedi.

Akmerkez'de servis şoförlüğü yaptığını, her sabah olayın meydana geldiği güzergahı kullandığını belirten Şener Bayraktar da ''Saat 09.05 sırasında 2 tane arka arkaya patlama oldu sanki. Yer sallandı. Akmerkez'in önünden köprünün ayağına doğru yürüdük. Yaralıları gördük. Otobüsün önünde ve yol kenarında yatan yaralılar vardı'' diye konuştu.

Patlamanın meydana geldiği yere 20 metre mesafedeki eczanenin sahibi Gilman Doğan, iş yerini açtıktan yaklaşık 10 dakika sonra çok şiddetli bir gürültü duyduklarını söyledi.

Doğan, tam olarak ne olduğunu anlayamadığını, bunu üzerinde kepenklerini kapatıp ambulans ve itfaiyeyi aradığını belirtti.

Olay yakınındaki bayan kuaföründe çalışan Hasan Aygün de ''Patlamayı duyunca olayın olduğu yere gittim. Yerde bir kadın yatıyordu. Patlamanın şiddetiyle dağılan camlardan kadın ağır yaralanmıştı. Kanlar içindeydi'' dedi.