Advertisement

Altın ve bakır fiyatlarının ters yönde hareket etmesi, halihazırda en kötü performans gösteren gelişmiş piyasalar endeksi Nikkei 225'in daha da düşebileceğini işaret ediyor.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Asset'ten Takeshi Yamaguchi, "Bakır fiyatlarının düşmesi ve altın fiyatlarının yükselmesi, doların zayıflayacağı anlamına geliyor ve yen karşısında zayıflayan dolar, Japonya hisse senetlerinin düşüş eğilimine girmesine neden olur" dedi ve "Bakır-altın rasyosundaki değişiklikler, Japonya piyasasının nasıl hareket edebileceğinin bir öncü göstergesi" şeklinde görüş bildirdi.

Yamaguchi, dünyanın en çok kullanılan metallerinden biri olan bakırın vadeli kontratları küresel talebe olan bahisleri gösterirken, altın fiyatları, yatırımcıların değerli metali güvenli liman olarak görmelerinden dolayı, algılanan riski işaret eder" dedi ve "Bakır-altın rasyosundaki bir düşüş, kötümserlerin iyimserlere ağır bastığını işaret eder" şeklinde görüş bildirdi.

Temmuz vadeli bakır kontratı, 14 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 11 gevşerken, 2 Mayıs'ta 1,577.57 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan altın, 2010'daki yüzde 30'luk sıçramasının ardından, bu yıl yüzde 7.5 yükseldi. Otomobil, elektronik, inşaat meteryalleri ve kablo üretiminde kullanılan bakır, demir ve aluminyumdan sonra en çok kullanılan üçüncü metal konumunda. Nikkei Endeksi bu yıl yüzde 7.4 düştü ve Bloomberg'in derlediği verilere göre, Japon hisselerinin gösterge endeks, gelişmiş piyasa endeksleri arasında en kötü performans gösteren endeks oldu.

Bakır-altın rasyosu geçen yılın zirvesine 15 Nisan'da ulaştıktan sonra yüzde 28 düşerek, 8 Haziran'da geçen yılın en düşük seviyesine indi. Nikkei Endeksi 5 Nisan'da ulaştığı geçen yılın zirvesinden yüzde 22 düşerek, 31 Ağustos'ta 2010 yılının en düşük seviyesine indi.

Yamaguchi, "Rasyo düşerken Nikkei Endeksi'nin yükseldiğini görürsem, bunu Japon hisse senetlerinde 'sat' sinyali olarak değerlendiririm" dedi ve "Bu sinyali işlemlerim için çok yardımcı buluyorum" diyerek, "Nikkei 225'te aşağı trend muhtemelen bi süre daha devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.