Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda, retoriğinin dışında başka seçenekleri de olabilir. Yasakoyucular ise Yunanistan'ın yeniden yapılandırılmasının bir korku filminin başlangıcı olacağı konusunda uyarıyor.

Alman ve Fransız yetkililer, Yunanistan'ın temerrüde düşmesi hâlinde, Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'ın tahvillerini para piyasası operasyonlarına dahil edemeyeceğini söylüyor. Ancak, AMB'nin kuralları, söylenilenden çok daha bulanık görünüyor ve yetkililerin bunun gerekliliğini savunması durumunda, öyle bir adımın atılabileceğini gösteriyor. Bu sebeple AMB'nin retoriğinin ardındaki sebebin Yunanistan'ı daha fazla kemer sıkma politikası için zorlamak olduğu tahmin ediliyor.

Citigroup Inc. ve Deutshce Bank AG'nin ekonomistleri, AMB'nin uyarıları olmasaydı, Yunanistan'ın yeni önlemler almaya kalkışmayacağını belirtiyor. Citigroup'un Euro Bölgesi başekonomisti Jürgen Michels, AMB'nin önceki adımlarında teminatlardaki uygunluk şartlarının sınırlarının genişletilebileceğini gösterdiğini söyledi.

Avrupalı siyasiler ise Yunanistan'ın borçlarını geri ödemeyeceğine ilişkin korkulara rağmen, yatırımcıların güvenini sağlam tutmaya çalışıyor. Bir yanda maliye bakanları kredilerin vadelilerin uzatılması gibi seçenekleri değerlendirirken, diğer yandan Avrupa Merkez Bankası bu adımların Yunanistan'ın bankacılık sistemine zarar verebileceği ve krizin sıçrayabileceğine ilişkin uyarılarda bulunuyor.