Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, emtia fiyatlarındaki artışların küresel ekonomik toparlanmanın yavaşlayacağı endişelerini azaltması sonucu değer kazandı. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks, son beş haftanın en hızlı rallisini göstermeye hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 yükselerek, Singapur saati ile 15:31'de 1,132.36 puana çıktı. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.8 yükseldi. Vietnam'da VN Endeksi yüzde 3 tırmandı ve son 11 günde ilk çıkışını gerçekleştirdi. Hindistan'da Sensitive Endeksi, şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamasının ardından, yüzde 0.9 yükselerek, son iki ayın en düşük seviyesinden sıçradı.

Kore'de Kospi Endeksi, Tüketici Güveni endeksinin yükselmesi, Credit Suisse Group AG ve Citigroup Inc.'nin, iyileşen şirket karları ile birlikte, endeksin yükseleceği tahmininde bulunması ve cazip değerlemelerden dolayı, Haziran 2009'dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Çin'in en büyük bakır ve petrol üreticileri olan Jiangxi Copper Co. ve PetroChina Co., Hong Kong'daki işlemlerde en az yüzde 1.8 değer kazandı.

Manila'da Banco de Oro Unibank Inc.'den Fitz Aclan, "Asya ve gelişen piyasalar halen dünyanın kalan kısmından daha iyi durumda" dedi ve "Gelişen piyasalar için uzun dönemli büyüme durumu varlığını koruyor ve küresel ekonomik toparlanmanın yavaşlamadığı yolunda işaretler var" şeklinde görüş bildirdi.

Gelişşen piyasaların gösterge endeksi, Avrupa'da borç krizinin küresel ekonomik büyümeye zarar verebileceği endişesiyle, 23 Mayıs'ta son dokuz haftanın en düşük seviyesine indi. Endeks bu yıl yüzde 1.7 düşerken, gelişmiş ülkelerin hisse senetlerini içeren MSCI Dünya Endeksi yüzde 3.6 yükseldi.