Advertisement

Çin Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığı için yapılacak atamanın, ''demokratik müzakere'' yöntemiyle gerçekleşmesi gerektiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, IMF'in başkanlık seçimine küresel ekonomideki değişimlerin daha iyi yansıtılması ve gelişmekte olan piyasaların daha iyi temsil edilmesi, seçimin açık, şeffaf ve liyakat temeline dayanması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, ülkelerin IMF Başkanlığı için adaylarını açıklamaya başladığı belirtilerek, Çin'in IMF Başkanlığı konusunda tüm tarafların demokratik müzakere yöntemiyle bir karara varmasını beklediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, dün IMF Başkanlığına resmen adaylığını açıklayan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın desteklenip desteklenmeyeceğine ilişkin bir yorumda bulunulmadı.

Öte yandan Fransa Hükümet Sözcüsü Francois Baroin salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in, IMF başkanlığı için Lagarde'ı desteklediğini söylemişti. Çin'den ise bu bilgiyi doğrulayacak bir açıklama yapılmamıştı.-ÇİN BASININA GÖRE, LAGARDE ''KALİFİYE'' DEĞİL-Çin'de yayımlanan Global Times gazetesi, uzun yıllar ABD'de iş dünyası için avukatlık yapan Christine Lagarde'ın ekonomi alanında eğitimi olmaması nedeniyle bazı endişeler bulunduğunu ve Lagarde'ın başkanlık konusunda ''kalifiye olmadığını'' öne sürerek bazı engeller çıkabileceğini yazdı.

IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun Brezilyalı üyesi Paulo Nogueira Batista, Rus Alexei Mojine, Hinli Arvind Virmani, Çinli He Jianxiong ve Güney Afrikalı Lesothan Moeketsi Majoro dün ortak bir açıklama yaparak, kurumun başkanlık koltuğuna Avrupalı birinin getirilmesi çabalarını eleştirdi.

Açıklamada, IMF başkanının seçiminde milliyet kriterinin rol oynamasının kurumun meşruiyetine gölge düşürdüğü belirtilerek, IMF başkanının Avrupalılar arasından seçilmesi geleneğinin, gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinde gittikçe daha önemli bir rol oynadığı gerçeğini yansıtmadığı vurgulandı. Açıklamada, IMF'yi Avrupalı bir başkanın yönetmesine ilişkin ''eskimiş ve yazılı olmayan uzlaşmanın'' terk edilmesi gerektiğinin altı çizildi.