Advertisement

Bugün açıklanacak olan ve beklentilerin üzerinde geleceği düşünülen ABD'nin büyüme rakamları öncesinde ABD'deki endesk vadelileri ve gelişen piyasalarda yükseliş görüldü; euro ise dolar karşısında yüksekten seyrini sürdürüyor.

Standard&Poor's 500 Vadeliler Endeksi yüzde 0.2 değer kazandı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ise Güney Kore hisselerinin Haziran 2009'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetmesi üzerine yüzde 1.2 prim yaptı. Stoxx Europe 600 Endeksi ise büyük bir değişiklik kaydetmedi.

ABD'de 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi 1 baz puan artış kaydederek yüzde 3.14'e çıktı. Buğday fiyatları ise yüzde 1.6 yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın tahminlerine göre ABD ekonomisinin son çeyrekte yüzde 2.2 genişlemiş olması bekleniyor. Dünyanın en büyük ekonomisi bir önceki çeyrekte ise yüzde 1.8 büyüme kaydetmişti.

Güney Kore'de Tüketici Güveni bu ay 3 ayın zirvesine çıktı.

ABD'den olumlu büyüme sinyalleri aldıklarını belirten Goldman Sachs Asset Management'ın analistlerinden Andrew Wilson, yılın ilerleyen aylarında ekonomik verilerde toparlanma görüleceğini kaydetti.

ABD'deki endeks vadelileri, ABD'de hisselerin 2. gününde de artış kaydedeceğinin sinyalini veriyor.

Ticaret Bakanlığı bugün saat 15.30'da ABD'nin büyüme rakamlarını açıklayacak. Büyüme rakamlarına ek olarak ABD'de 21 Mayıs'ta sonlanan haftada yapılan işsizlik başvurusu verileri de açıklanacak. Haftalık işsizlik başvurularında 5 bin kişilik azalma olduğu ve toplam başvuruların 404 bine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Güney Kore ise gelişen piyasa hisselerindeki kazançlara öncülük etti. Kospi Endeksi yüzde 2.8; Güney Kore wonu ise ABD doları karşısında yüzde 1.2 değerlendi. Hindistan'daki Sensex Endeksi de Tata Steel Ltd.'ın dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr rakamları açıklamasının ardından yüzde 1.1 prim yaptı.

AVRUPA BorsaLARI

Avrupa borsaları iki gündür durağan bir seyir izliyor. Stoxx 600 yalnızca ufak bir değişiklik kaydetti.

Dünyanın en büyük halka açık hedge fonu şirketi Man Group Plc., kârlarının beklentinin altında düştüğünü, varlıklarının ise değer kazandığını açıklamasının sonrasında yüzde 2.3 yükseldi. UBS AG de yüzde 1.8 artış kaydetti. UBS AG, bugün Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre yatırım bankacılığı birimini ayırarak, yurtdışına taşıyacak.

Euro, yen karşısında yüzde 0.5 yükseldi. Dolar Endeksi ise yüzde 0.5 geriledi.