Advertisement

Avrupa Finansal İstikrar İmkanı (EFSF) CEO'su Klaus Regling, Euro Bölgesi'nin ülke borç krizine "doğru tepki" verdiğini söyledi.

Regling, "Varlığının ilk 10 yılında, euro reddedilmeyecek bir şekilde bir başarı öyküsü haline geldi; bölgeye düşük enflasyon getirdi ve tek pazarda kur volatilitesine karşı bir koruma sağladı" dedi ve "Euro bugün dünyanın ikinci en büyük rezerv para birimi, ancak Avrupa Para Birliği'nin tasarımı mükemmel değildi. Boşluklar vardı ve üzerinde anlaşmaya varılmış kuralların yetersiz uygulaması vardı" şeklinde görüş bildirdi.

Regling, "Bazıları şimdilerde üye ülkelerin reform çabalarının bu sorunların çözümleri için yeterli olmayacağını öne sürebilirler" dedi ve Bu durum bireysel inisiyatifler için doğru olabilir. Ancak tüm pakete baklırsa, Avrupa'nın denetim mimarisini yeniden şekillendirmek, ekonomik yönetişimi güçlendirmek ve kapsamlı bir yaklaşımla daimi kriz mekanizması oluşturma konusunda doğru tepkiyi bulduğuna inanıyorum ve bu durum, piyasaların güveninin yeniden kazanılması ve gelecekte krizleri önlemek için Euro Bölgesi'ni gelecekte daha iyi yönetmek için umut vaad eden bir yol sağlıyor" şeklinde görüş bildirdi.