Advertisement

İstanbul Ticaret Odası (İTO), üçer aylık dönemler itibariyle gerçekleştirilen İstanbul Piyasa Güven Endeksi ile İstanbul Piyasa Eğilim ve Beklenti İndeksi'nin 2011 yılı Nisan ayı sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Ocak 2011'de 105,38 puan olan Güven Endeksi, Nisan ayında yüzde 1,22'lik artış ve 106,67 puan ile Ekim 2006'dan bu yana son 4 yılın en yüksek ikinci seviyesine ulaştı.

İstanbul Piyasa Eğilim ve Beklenti Endeksi de Nisan ayında Ocak 2011'deki değerini de aşarak 112.82 puan ile en yüksek seviyesini gördü.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, endekslerdeki son değerleri, ''iyi yolda olunduğunun çok açık işareti'' şeklinde yorumlarken, şunları kaydetti:

''Güven Endeksi'nin Nisan 2011'de bir önceki döneme göre yüzde 1,22 artarak 106,67 ile iyimserlik sınırının üzerinde gerçekleşmesi ekonomik istikrarın korunduğunu ortaya koyuyor. 2010 yılında başlayan ekonomik faaliyetteki toparlanma sürecinin bu yıl da devam ettiğini görüyoruz. Güven Endeksi'ndeki artışta, yabancı sermaye girişi, TL'nin değerlenmesi, milli gelirin yatırım ve iç talep destekli büyümeyi sürdürmesi büyük rol oynamıştır. Ayrıca, reel kesimde sanayi üretimi ve kapasite kullanımındaki yükseliş de piyasaların güvenini koruduğunu göstermiştir.''

Piyasa Eğilim ve Beklenti Endeksi'nin 112,82 puanla Ekim 2006'dan bu yana en yüksek iyimserlik seviyesine ulaşmasına değinen Yalçıntaş, endeksin Euro Bölgesi'ndeki kamu maliyesi ile Ortadoğu ve Afrika'daki siyasi çalkantılara rağmen istikrarlı çıkışını devam ettirmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Yalçıntaş, ''Global kriz sonrası piyasalara gerekli likidite akışını sağlama girişimlerinin, Eğilim ve Beklenti Endeksi'ne olumlu yansıdığını görüyoruz. Bu yıl da Euro Bölgesi'nde İrlanda ile başlayan, Yunanistan ve Portekiz ile devam eden kamu maliyesi sorunları ortaya çıktı. Ortadoğu ve Afrika'da enerji tedarikçisi ülkelerde yaşanan siyasi çalkantılara rağmen reel kesimin olumlu beklentilerini değiştirmemesi de geleceğe ilişkin olarak memnuniyet verici'' görüşünü bildirdi.

Yalçıntaş, İTO'nun açıkladığı endekslerin yanı sıra TÜİK, TCMB ve CNBC-e'nin yaptığı benzer çalışmaların da reel kesimin gözüyle ekonominin istikrar içinde yola devam ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Kapat