Advertisement

Hindistan ekonomisi, 31 Mart'ta sona eren 2010-2011 mali yılında bir önceki mali yıla göre yüzde 8,5 ile beklentilerin altında büyüdü.

Hükümet, ülke ekonomisinin geçen mali yılda yüzde 8,6 oranında büyüyeceğini tahmin ediyordu.

Ülke ekonomisinin beklentilerin altında büyümesinde artan gıda ve enerji fiyatlarının etkili olduğu belirtiliyor.

Hindistan Merkezi İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) Ocak-Mart dönemini kapsayan 2010-2011 mali yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8'le beklentilerin altında büyüme kaydetti. Uzmanlar, ekonominin mali yılın son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 8,2 oranında büyümesini bekliyordu.

Ülkede imalat sektörü mali yılın son çeyreğinde bir önceki yılın son çeyreğine göre yüzde 5,5, tarımsal üretim ise yüzde 7,5 oranında büyüdü.

Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi Hindistan'da hükümet, 2011-2012 mali yılı için yüzde 8,75 ile yüzde 9,25 aralığında ekonomik büyüme öngörüyor.

Hindistan Merkez Bankası, ülkenin ekonomik büyümesinin önündeki en büyük tehlike olan enflasyonla mücadele amacıyla son 15 ayda 9 kez gösterge faiz oranını artırdı. Ülkede enflasyon oranı, özellikle gıda ve enerji fiyatlarında görülen artışın etkisiyle yüzde 8,6'ya ulaştı.