Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, faizlerin bu yılın en düşük seviyelerine inmesinin ardından bu menkul kıymetlere olan talebin azalması sonucu, Hazine'nin gelecek hafta yapacağı üç ihalenin tutarını açıklamadan önce, son iki ayın en büyük çaplı yükselişini tersine çevirdi.

Gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvili, bazı yatırımcıların ABD ekonomisindeki yavaşlamanın faizlerde yedi haftalık düşüşe yol açacak kadar güçlü olmadığını düşünmelerinin ardından, üç gün içinde ilk kez değer kaybetti. Jersey City'de, kamu finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş olan  ICAP LLC'ye göre, ABD Hazinesi'nin bugün, 32 milyar dolarlık üç yıl vadeli tahvil, 21 milyar dolarlık 10 yıl vadeli tahvil ve 13 milyar dolarlık 30 yıl vadeli tahvil satacağını duyurması bekleniyor.

Londra'da Monument Securities Ltd.'den sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Mark Ostwald, "Hazine kağıtlarında risk-getiri durumu şimdi mutlak bir biçimde çok kötü durumda" dedi ve "Hazine kağıtları güvenli liman statülerinden faydalandı, ancak şu anda liman olarak daha iyi yerler var" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 3 baz puan yükselerek, New York saati ile 06:10'da yüzde 2.97'ye çıktı. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli kağıdın fiyatı ise 7/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.19 dolar düşerek 101 10/32'ye geriledi.

10 yıl vadeli kağıdın faizi dün yüzde 2.94'e kadar düşerek 7 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine inmişti. Bu kağıdın faizleri, 8 Nisan'daki yüzde 3.61 seviyesinden bu seviyelere indi.

İki yıl vadeli Hazine kağıdının faizi bir baz puan yükselerek yüzde 0.45'e çıktı.