Advertisement

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep'in ihracatta ''tarih yazdığını'' belirterek, ''İnanıyorum ki şu saatte en az 50 Gaziantepli sanayici ve ihracatçı, pazar arayışı için uçakla onlarca ülkeye gidiyordur'' dedi.

Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İhracatta her ay artış sağlandığını ve 167 ülkeye dış satım yapıldığını ifade eden Konukoğlu, Gaziantepli sanayicilerin 2001 krizinden çok büyük dersler çıkardığını kaydetti. Konukoğlu, ''O zamana kadar 'ne üretirsem satarım' diyen ve pazar denilince aklına yalnız Türkiye gelen sanayicilerin yerini, satabileceğini üreten, satmak için pazar arayıp bulan sanayiciler aldı'' dedi.

Abdulkadir Konukoğlu, ''İnanıyorum ki şu saatte en az 50 Gaziantepli sanayici ve ihracatçı, pazar arayışı için uçakla onlarca ülkeye gidiyordur'' dedi.

İhracat yapmayı ve ihracata uygun üretimi öğrenen Gazianteplilerin her sektörde üretim ve ihracat yaptığını anlatan Konukoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Gaziantep'te 5. Organize Sanayi Bölgesi'nin temeli atılacak, 6. Organize Sanayi Bölgesi'nin ise yeri belirleniyor. Gaziantep, üretim ve ihracatta büyük başarılara imza atıyor. Başarıda bu kentteki herkesin bir şekilde payı var.''

Konukoğlu, Gaziantep'ten ihracatın artmasında, komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurulması ve vize uygulamasının kaldırılmasının da payı bulunduğuna işaret etti.

Cari açıktan şikayet edilip ''felaket tellallığı'' yapılmasını eleştiren Konukoğlu, ''Cari açık elbette olacak. Memlekette yatırım yapılıyorsa cari açık da olacaktır. Tesisler faaliyete geçtiğinde açık kapanır. Felaket tellallığına gerek yok. Dolar 1600-1700 TL aralığında seyrederse ithalatla beraber cari açık da azalır'' dedi.

-''YENİ BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ YAPACAĞIZ''-

Dünyada pamuk ekim alanlarının daraldığını ve fiyatların arttığını anımsatan Konukoğlu, fiyatların biraz gerilemekle beraber yeniden yükseleceğini ifade etti.

Türkiye ve diğer ülkelerde pamuk ekim alanlarının daralmasında, özellikle işçiliğe dayalı maliyetlerin artmasının rolü bulunduğunu vurgulayan Konukoğlu, bundan dolayı çiftçilerin buğday, mısır ve biyodizel üretimine uygun bitki üretimine yöneldiğini, tekstil ve hazır giyimde fiyatların kış aylarına doğru yükseleceğini belirtti.

Sanko olarak enerjide 500 megavatın üzerinde kurulu güce sahip olduklarını, önce 1000 megavat ardından 2000 megavata ulaşmayı hedeflediklerini belirten Konukoğlu, enerjide yatırım stratejilerine ilişkin, ''Acelemiz yok, yavaş yavaş bunları gerçekleştireceğiz'' dedi.

Konukoğlu, Gaziantep'e yeni bir alışveriş merkezi daha yapacaklarını, bunun 120-130 milyon dolara mal olacağını bildirdi.