Advertisement

Kimliği bilinmeyen kaynaklardan alınan bilgiye göre, Goldman Sachs, Manhattan savcılığı tarafından mahkemeye çağırıldı. Goldman'ın ise başı yalnızca New York'lu savcılarla değil, aynı zamanda SEC ve Adalet Bakanlığı ile de dertte.

Nisan'da yayınlanan Senato raporuna göre, Goldman'ın finansal krizin öncesinde yatırımcılarına çöp kategorisindeki mortgage cinsinden varlıklarını almaya teşvik etti.

Goldman'ın kendi bilançosu üzerindeki riskleri yatırımcılara aktardığı belirtilen raporda, şirketin kendi menfaatleri için yatırımcıları kandırdığı iddia ediliyor. Goldman Sachs'ın sözcüsü, şirketin birçok kez mahkeme celpleriyle karşı karşıya gelmiş olduğunu, ancak yasal konularda bir açıklamada bulunmayacağını söyledi.
Goldman'ın hisseleri mahkeme çağrısının ardından yüzde 1.3 düştü. Goldman hisseleri bu yıl ise toplamda yüzde 20 aşağıda seyrediyor.

İlk incelemelerin ardından, Goldman Sachs hakkında dava açılıp açılmayacağı kararlaştırılacak. Goldman Sachs, geçtiğimiz yıl da benzer bir davanın sonucunda SEC'e 550 milyon dolar ödeyerek davayı kapamak durumunda kalmıştı.

Kuralları ihlal ettiğini kabul etmeyen Goldman, ancak bazı bilgilerin müşterilerden gizlenmiş olduğunu kabul etmişti.