Advertisement

İki haftadır çıkışların daha yoğun görüldüğü gelişen piyasalar hisse senedi fonlarına, 1 Haziran'da sonlanan haftada ilk kez girişler arttı. Citigroup Inc.'in verilerine göre, gelişen piyasa hisse senedi fonlarına geçtiğimiz hafta 820 milyon dolar aktı.

Citigroup analistlerinden Markus Rosgen, Kelly Kwok ve Yue Hin Pong'un bugünkü raporlarında, gelişen ülke hisselerine toplamda 677 milyon dolarlık sermaye akışı yaşandığını, Japonya hariç Asya'daki gelişen ülkelerdeki fonlardan ise 270 milyon dolar çekildiğini açıkladı. EPFR Global'in verilerine göre, Latin Amerika fonlarına toplamda 104 milyon dolar aktarılırken, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika geride kaldı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl tahmini kazançların 11.1 kat üzerinde değerleniyor. Bu oran MSCI Dünya Endeksi içi 12.7 kat. Gelişen piyasalar hisse senetleri yüzde 0.1 değerlenerek 1,160.51 puana yükseldi ve son 6 haftanın en büyük rallisini kaydetti.

Rosgen, yatırımcıların, gelişen piyasalardaki daha güçlü büyümeye profili ve cazip değerlemelere ilgisinin yüksek olduğunu belirtti.

Çin'in Haziran ayı sonunda enflasyonunun zirveye çıkacağı tahmin ediliyor. Güney Afrika, 1 Haziran'da yayınlanan rapora göre ilk çeyrekte son 1 yılın en hızlı büyümesini kaydetti.