Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya paraları Malezya ringgiti ve Singapur dolarının öncülüğünde yükseldi. Asya paralarındaki değerlenmede en çok geçtiğimiz hafta ABD'de açıklanan verilerin Fed'in teşvik paketlerini sürdürmesine neden olabileceğine ilişkin spekülasyon etkili oldu.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, ABD dolarındaki zayıflamanın etkisiyle 3 haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. ABD Çalışma Bakanlığı 3 Haziran'da dünyanın en büyük ekonomisinin Mayıs ayında son 8 ayın en düşük istihdam artışını açıkladı. Bunun üzerine yatırımcılar yüksek getiri avantajından yararlanmak üzere gelişmekte olan ülke varlıklarına yöneldi.

Piyasaların Fed'in yeniden parasal genişlemeye gideceğini konuşmasının Asya'yı desteklediğini belirten Standard Chartered Plc.'nin Döviz stratejisti Thomas Harr, ABD ve küresel ekonominin zayıflamaya başladığını, orta vadede bunun Asya için iyi bir durum olduğunu söyledi.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 2.9995'e yükseldi. Singapur doları yüzde 0.4 artışla 1.2288 seviyesine, Tayland bahtı ise yüzde 0.2 değer kazanarak 30.26'ya çıktı.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para birimin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi, 11 Mayıs'tan bu yana en yüksek düzeyi olan 118.76 puana yükseldi. Fed, bu ayın sonunda 600 milyar dolar değerindeki tahvil alım programını sonlandırıyor.

Gelişen ülkelerde tahvil faizleri yüzde 2.87'ye ulaştı. JP Morgan Chase&Co.'nun gelişmekte olan piyasalar EMBI Plus endeksine göre, bu oran ABD hisselerinin faizinin üzerinde seyrediyor.