Advertisement

Borçlanma maliyetinin düşük kalacağı spekülasyonu ile dolar zayıflarken Şili madenindeki grevin de etkisiyle bakır Londra'da üst üste ikinci gününde çıkış gösterdi. çinko bir aydan fazlasının zirvesine yükseldi.

Londra Metal Borsası'nda işlem gören 3 aylık bakırın metrik tonu yüzde 0.6 kadar yükselişle 9,157 dolar olurken Singapur'da 11.45'te ise 9,125 dolardan işlem gördü. Doların euro karşısında bir ayın en düşüğünü görmesi ile kurşun, aluminyum ve nikel de aynı şekilde değer kazandılar.

Tahminlerin altında gelen ABD imalat, istihdam ve tüketici güven verileri Fed'in dünyanın en büyük ikinci bakır tüketicisinin toparlanmasını korumak için gösterge faiz oranını sıfıra yakın tutacağı spekülasyonunu destekledi.

Australia & New Zealand Banking Group'un emtia araştıma müdürü Mark Pervan, "Hayal kırıklığı yaratan istihdam verileri faiz oranının uzun süre daha düşük kalacağını gösterirken, doların zayıflaması ise metallerin yükselişine eşlik etti." yorumunda bulundu.

New York Comex'te işlem gören temmuz teslimli bakırın paundu yüzde 0.6 kadar artışla 4.16 dolardan işlem gördü. Dünyanın en büyük bakır tüketicisi olan Çin piyasaları ulusal bayram nedeniyle bugün kapalı.