Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Alman Hükümet sözcüsü Steffan Seibert'in Angela Merkel'in, ABD Başkanı Barack Obama'ya Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin aşılacağını söylediğini açıklamasının ardından euro, 1 ayın zirvesine çıktı.

Avrupa'nın ortak para birimi, Avrupa Merkez Bankası Başlanı Jean-Claude Trichet'nin vadesi dolan Yunan tahvillerinin yenileriyle değiştirilmesine yeşil ışık yakmasıyla da desteklendi ve önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kazandı. Avustralya doları, merkez bankasının mevcut para politikasının uygun olduğunu söylemesi üzerine ABD doları karşısında değer kaybederek, 4 haftanın zirvesinden gevşedi.

Euronun çözüm sinyalinin belirmesiyle kısa vadeli bir toparlanma sayesinde yükseldiğini belirten Sidney'deki ICAP Australia Ltd.'ın kıdemli ekonomistlerinden Adam Carr, "Euro Bölgesi'ndeki sorunda çözüme yaklaşıldı ve o noktadan sonra euronun 1.47 dolar seviyesine ilerlemesini bekliyorum" dedi.

Euro, ABD doları karşısında 1.4576'dan 1.4607'ye yükseldi. Parite, gün içinde 1.4658 dolardan 5 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini test etmişti. Euro, yen karşısında ise 116.75'den 117.24'e çıktı. Japon yeni, dolar karşısında ise 80.10'dan 80.26 seviyesine gerildi. Yen, dün dolar karşısında 79.98 seviyesinden, 5 Mayıs'tan bu yana en güçlü değerini almıştı.

Avustralya doları ise ABD doları karşısında 1.0713'ten 1.0702'ye düştü.