Advertisement

Devlet bakanı ve Başbakan yardımcısı Ali Babacan, Türk ekonomisinin en sıcak tartışma konularından biri olan cari açık konusuna değindi.

Babacan, cari açığı kontrollü götürmek için ekonomideki büyüme hızının biraz düşmesi gerektiğini belirterek, ''dolayısıyla yılın ikinci yarısında daha düşük bir büyüme oranı görmemiz sürpriz olmayacak'' dedi.

"Cari açığı da dikkate alan bir kamu maliyesi duruşu gerekiyor" hatırlatması yapan Babacan, seçimden sonra yeni tedbirlerin olabileceğini belirtti. Ancak Babacan, "henüz verilmiş bir kararımız yok. Seçimlerden sonra oturup bunun ince hesabını yapıp kararı verilecek.'' ifadelerini kullandı.

Ali Babacan, bu dönemde 'seçim ekonomisi' diye tanımlayabilecekleri hiçbir uygulamaları olmadığını savundu.

"Bizim bütün uygulamalarımız sanki seçim yokmuş gibi. seçim olmasaydı biz ne yapacaksak aynı işi yapıyoruz, aynı çizgide devam ediyoru'' dedi.

Dış şoklara da dikkat çeken Başbakan yardımcısı , "çok yakından gözleyip gerektiği zaman da hızlı karar alınabilmesi gereken bir dönem var önümüzde'' diye konuştu.

Dışarıda çok farklı gelişmeler ile  çok farklı dalgaların Türkiye'ye ulaşabileceğini belirten Babacan, "biz her türlü senaryoya hazır olmak zorundayız'' uyarısı yaptı.