Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in Bej Kitap raporunun bazı bölgelerde ekonominin yavaşladığına işaret etmesi, küresel ekonomik toparlanmanın hız kestiğine ilişkin sinyalleri arttırdı; Asya Borsaları değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 2 haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Satışlarının yüzde 33'ünü Kuzey Amerika'da gerçekleştiren Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co., yüzde 1 değer kazandı. 11 Mart'taki depremde hasar alan Fukuşima Dai-Ichi Nükleer Santrali'nin operatörü Tokyo Electric Power Co. yüzde 20 düştü. Avustralya'nın 1 numaralı altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., tüm yıllık üretim tahminini bu yıl 3. kez indirmesinin ardından yüzde 1.6 zayıfladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 132.34 puana gerileyerek, 25 Mayıs'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Endeksin 2 Mayıs'taki zirvesinden bu yana piyasalardan yaklaşık 364 milyar dolar kazanç silindi.

Tüketim, istihdam ve konut piyasalarındaki yavaşlama sebebiyle, ABD ekonomisinin bir süredir imalat şirketleri tarafından desteklendiğini hatırlatan Tokyo'daki Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yatırımcılarından Mitsushige Akino, ancak imalat sanayînde de karamsarlığın belirmeye başladığını söyledi.