Advertisement

Asya piyasalarında, küresel ekonomide yavaşlama olsa bile merkez bankalarının faiz artıracağı endişeleri ile hisse senetleri düşerken, euro ve Yeni Zelanda doları değer kazanarak yüksek getirili para birimlerine gelen alımlara öncülük etti. Petrol New York'ta, OPEC'in üretim hedeflerini değiştirmemesinin ardından üçüncü günde de yükselişini sürdürdü.

Avrupa ortak para birimi dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1.4616 dolar ile son bir ayın en yüksek seviyesine yaklaştı. Euro yen karşısında ise yüzde 0.4 yükselerek 116.93 yen seviyesine ulaştı. Kiwi olarak da anılan Yeni Zelanda doları yüzde 0.6 yükselerek rekora yöneldi. Traderlar, Asyalı şirket ve ülke tahvillerinin sigorta primlerinin yükseldiğini kaydediyorlar. Petrol New York'ta yüzde 0.5 yükselirken, mısır üçüncü günde de yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, bugün yapacağı konuşmada, gelecek ay faizleri artıracağı yönünde işaret verebilir. Yeni Zelanda Merkez Bankası, önümüzdeki iki yılda borçlanma maliyetlerinin artırılmasının gerekeceğini kaydederken, Brezilya üst üste dört toplantı da faiz artırdı. Enflasyon baskısı, OPEC'in dünkü toplantıda en az 20 yıldır ilk kez petrol üretim miktarı konusunda anlaşmaya varamaması sonrası daha da yoğunlaşabilir.

Wellington'da ANZ National Bank Ltd.'den Khoon Goh, ""Piyasalar Trichet'nin Temmuz toplantısı için faiz artırımı işareti vermesini bekliyor" dedi ve "Eğer böyle olursa, faiz hikayesi euro için destek sağlamaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.