Advertisement

11 Mart'taki deprem ve tsunaminin ardından sermaye harcamaları ve fabrika üretimi düşüş kaydeden Japonya'da ekonomi ilk çeyrekte, beklentilerin üzerinde bir oranla küçüldü.

Bakanlar kurulunun rakamlarına göre, Japonya'da gayrisafi yurtiçi hasıla 31 Mart'ta sonlanan dönemde yüzde 3.5 daraldı. Bloomberg ekonomistlerin beklentisi Japon ekonomisinin yüzde 3 küçüleceği yönündeydi. Japonya geçtiğimiz ay ilk çeyrek daralmasını yüzde 3.7 olarak öngörmüştü.

Mayıs ayında satışlarında düşüş olduğunu açıklayan Toyota ve Nissan, depremin ardından zarar gören alanlardaki faaliyetlerini yeniden harekete geçirmeye çalışıyor.

Ancak analistler şirketlerin üretimini artırması ve hükümetin yeniden inşa projelerini faaliyete geçirmesiyle, bu yılın sonlarına doğru ekonominin hız kazanacağını belirterek, tahminlerini değiştirmedi.

Arz zincirindeki bozulmaların sandıklarından daha hızlı bir düzelmeye işaret ettiğini belirten Itochu Corp.'un ekonomistlerinden Yoshimasa Maruyama, ikinci çeyrekteki daralmanın daha ufak olacağını, yeniden inşa harcamalarının başlamasıyla da üçüncü çeyrekten itibaren V şeklinde bir toparlanma görüleceği tahmininde bulundu.