Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ODTÜ Enformatik Enstitüsü, 15. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği ''Enformatik Bilim Festivali''nde, tıptan bilişime, oyun teoreminden DNA analizine bilim dünyasında devrim niteliğinde yenilikler getiren ABD'li bilim insanlarını Türk araştırmacılarla buluşturdu.

ABD'nin MIT, Pennslyvania ve Boston gibi seçkin üniversitelerinden biyoenformatik ve bilişsel bilimler alanlarının kurucu öğretim üyelerinin katıldığı Bilim Festivalinin açılışı, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törenLe yapıldı.

Açılışta konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, 15 yıl önce kurulan ve bilişsel bilimlerin yanında farklı bilim dallarını da buluşturan Enformatik Enstitüsü'nün uluslararası alanda da adını duyuran bir enstitü olduğunu ifade etti.

ODTÜ'nün özellikle disiplinler arası araştırmalarda son yıllarda büyük bir gelişim gösterdiğine işaret eden Acar, özellikle güneş, rüzgar, biyomateryal, nanoteknoloji gibi konularda başlattıkları yüksek lisans ve doktora programlarının büyük ilgi gördüğünü söyledi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nazife Baykal ise Enformatik Enstitüsü'nün disiplinler arası yenilikçi araştırmalarıyla bilim dünyasına büyük katkıları olduğunu ifade etti.

Baykal, enstitünün 15. kuruluş yılında düzenledikleri Bilim Festivali'nde dünyanın önde gelen bilim insanlarını ağırlamalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BİLİMİN AĞIR TOPLARI ODTÜ'DE BULUŞTU

Sempozyumda, İnsan Genom Projesi'ni tasarlayan bilim adamı Boston Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Charles Delisi, genom biliminin geleceğini mercek altına alan konuşmasını Amerika'daki evinden web konferans yoluyla yaptı.

Öncelikli amacı insan gen haritasının çıkarılması olan İnsan Genom Projesi'nin tamamlanmasıyla tüm insan genlerinin DNA dizimleri elde edildi. Delisi, konuşmasında hastalıklarda önemli rol oynayan pek çok genin normal biyolojik görevlerinin DNA dizin bilgisinin elde edilmesi ve İnsan Genom Projesi ile gelişen genomik teknolojiler hakkında bilgiler verdi.

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Dr. Charles Cantor da İnsan Genom Projesi'nin başlatılmasında ve genomik tanı alanında günümüzde yaygın olarak kullanılan bir çok yöntemin ve cihazın geliştirilmesinde öncü rol oynayan bilim insanları arasında gösteriliyor. 50'den fazla patente sahip olan Prof. Dr. Cantor, kurucusu ve ortağı olduğu SEQUENOM şirketinin geliştirdiği genetik bozuklukların tespitinde amniyosentez yerine anne kanından alınan örneklerle teşhis yapabilen tekniğini Türk araştırmacılarla paylaştı.

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Pennslyvania Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Aravind Joshi ise sempozyumda kelimelerden konuşmaya geçiş konusunda bir konuşma yaptı.

Boston Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü profesörlerinden Selim Ünlü ise geliştirdiği, biomoleküllerin hızlı ve güvenilir şekilde belirlenmesini sağlayan bir yöntem olan Interferometric Reflectance Imaging Sensor'i (IRIS) tanıttı.

Oyun teoremi ile internet, ekonomi, sosyal ağlar gibi networklerin en verimli şekilde düzenlenmesi ve karar kontrol mekanizmalarına uygulanması konusunda büyük başarı sahibi MIT Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Özdağlar da geliştirdiği yöntemi Türk araştırmacılara anlattı.