Advertisement

Avrupa hisse senetleri 6 günlük düşüşün ardından yatırımcıların faiz artırım bahislerini azaltması ve ABD'de dış ticaret açığının daralmasıyla 2.5 ayın düşük seviyesinden yükselişe geçti.

ABD Tarım Bakanlığı'nın mısır stoklarının azaldığına dair tahminde bulunmasının ardından mısır fiyatlarının üç senenin zirvesine çıkmasıyla Syngenta ve Yara International yüzde 1.5'tan fazla yükseldi. Avrupa'nın en büyük kimyasal üreticisi BASF, yüzde 2.8 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 16:30'da yüzde 1 yükselerek 271.76 puan oldu. Endeks, bu yılın en yüksek seviyesini gördüğü 17 Şubat'tan bu yana yüzde 6.7 oranında değer kaybetti.

Paris'teki Agilis Gestion'da fon yöneticisi olan Arnaud Scarpaci, ABD'de açıklanan dış ticaret açığı verisinin alımları desteklediğini söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Nisan'da, bir önceki aya göre yüzde 6,7 düşüşle 43,7 milyar dolar oldu. Bakanlık, daha önce 48,2 milyar dolar açıkladığı Mart ayı dış ticaret açığının da 46,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini duyurdu. Analistler, Nisan ayında dış ticaret açığının 48,8 milyar dolar olacağını tahmin ediyordu.