Advertisement

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, seçime giden Türkiye'yi değerlendirdi ve Türk ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Gazete, Türkiye'de ekonominin endişe verici şekilde dengesiz olduğunu ve aşırı ısındığını söyledi.

Yazıda aşırı sıcak ekonominin şu anda başbakan erdoğan'ın seçimlerdeki ''kozu'' olduğu vurgulandı. Wall Street Journal'a göre seçimlerin ardından iktidara gelecek hükümetin ilk işi ekonomiyi soğutmak olmalı.

Erdoğan'ın eski danışmanlarından Cüneyt Zapsu'nun da görüşlerine yer verilen haberde, Zapsu'nun ''Ekonomi anahtar. Biz İslami gündemi olan bir hükümet değiliz; biz tamamen ekonomik gündemi olan bir hükümetiz. Erdoğan bir iş adamı gibi düşünüyor'' dediği belirtildi.

Gazete Türkiye'deki ekonomik büyümenin bazı ekonomik çevrelerce istikrarsız görünmeye başladığı yorumuna yer verirken,  Ak Parti'nin 2002 yılında iktidara gelmesinden sonra kişi başına düşen gelirin 3 kat arttığına ifade edildi.

Haberde, 2002-2010 döneminde Türkiye'de alışveriş merkezlerinin 3 katına çıktığı, otomobil satışlarının yüzde 120 arttığı, 2 milyar lira olan tüketici kredilerinin 129 milyar liraya çıktığına dikkat çekildi.

Ancak pek çok ekonomistin, genel seçimlerin ardından Türkiye'de hükümetin ve merkez bankasının para ve mali politikalarını düzeltmeleri, bu politikaların fazla gevşek olduğunu, ekonominin de ''aşırı ısındığını'' düşündüklerini söyledikleri belirtildi.

Nomura'dan Olgay Büyükkayalı'nın görüşlerine de yer veren Wall Street Journal, piyasanın Ak Parti'nin seçimi kazanmasını istediği, ancak çok fazla oy alarak kazanmasını istemediklerine ilişkin yorumlarına yer verildi.

Aksi takdirde Erdoğan'ın gelecek dönemde anayasanın değiştirilmesine odaklanacağını söyleyen Büyükkayalı, piyasanın ise “Ak Parti'nin eskisi gibi ekonomi üzerinde odaklanmasını istediğini” ifade etti.