Advertisement

Bloomberg Businessweek dergisi istihdam gibi kriz sonrası çıkışta kimi sorunlar yaşayan Amerikan ekonomisi için 9 öneri sundu. 9 farklı ülkeden yapılan bu önerilerden birine ise Türkiye modeline yer verildi.

"Kapıları aç" başlıklı yazıda, Türkiye'nin yabancı yatırımlara olan yaklaşımının ABD ekonomisi için de bir model olabileceği belirtildi.

“Amerika hâlâ yabancı yatırımcılar için bir firsatlar diyarı olma özelligine sahip mi?" sorusu ile başlayan derginin makalesinde, ABD'ye yapılan yabancı yatırımın 2010 yılında 200 milyar dolar ile son 10 yıl ortalamasının üzerine çıktığını belirtiyor. Ancak bunu yeterli görmeyen dergi, Türkiye örneğini okuyucularına sundu.

Türkiye ile karşılaştırınca ABD'nin bu açıdan cok da cazibeli görünmediğini belirten Bloomberg Businessweek, başbakanlık yatırım ve destek ajansından övgüyle bahsetti.

Yabancı yatırımcılar için tüm lisansların izinlerin ve yatırım alanları için ajansın tek kapı olduğu belirtilerek, Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı'nın uluslararası firmaların ihtiyaci olan özel eğitimi koordine ettiğini, önceden vergi kesintilerini  organize ettiğini yazdı.

Ajansın personelinin Türkçe'nin yanında, Ruşça, İspanyolca, Almanca, İngilizce, İtalyanca, Japonca, Çince, Arapça  ve Korece de konuştukları bilgisi verildi.

Bloomberg Businessweek'e göre Türk usulü vergi teşvikleri, yabancı dil ve iş eğitim hizmetleri ve  kanuni danışmanlıklar yabancı firmaları, ABD'de yatırıma teşvik edip istihdam  yaratabilir.