Advertisement

Yunanistan'da, hükümetin AB ve IMF ile varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı üç yıllık orta vadeli bütçe programı, bakanlar kurulunda onaylandı. Bakanlar kurulunun yaklaşık beş saat süren toplantısı sonunda onaylanarak parlamentoya gönderilen programın görüşülmesine 28 Haziran'da başlanması bekleniyor.

Yeni kemer sıkma önlemleri ile dolu program 6,4 milyar euroluk harcama kesintisi ve vergi artışı da içeriyor.

Yunanistan başbakanı Papandreou, "yeni tedbirler içeren bütçe planının referanduma sunulmasının söz konusu olmadığını, hükümetin görevini sonuna kadar yapacağını" açıkladı. Papandreou dışa karşı güçlü bir birlik mesajı verilmesinin önemine dikkati çekerek, programın parlamentoda onaylanması için muhalefete yeniden uzlaşma çağrısında bulundu.

Yunan basınında çıkan haberlerde ise Troyka Heyeti'nin Yunanistan ile ilgili hazırladığı raporunda, beşinci yardım diliminin serbest bırakılması için, ülkenin 2012 yılından sonra ekonomik kaynak sorununun çözülmesini ön koşul olarak öne sürdüğü belirtildi.

YUNANİSTAN'IN YENİ BORCU

Euro Bölgesi kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Yunanistan’a yapılacak yeni yardım muhtemel yaklaşık 120 milyar euro seviyesinde olacak.

Reuters'ın haberine göre kaynaklar, yeni yardımın 30 milyar eurosunun özel sektör katkısı, 30 milyar eurosunun özelleştirmeler ve 60 milyar eurosunun AB ve IMF tarafından oluşturulabileceğini ifade etti.