Advertisement

Petrol ihraç eden ülkeler birliği OPEC'in genel sekreterinin, birliğin üretim kotası sisteminin zayıfladığını söylemesi ve ABD'nin ticaret açığının beklentinin üzerinde daralmasıyla petrol, 1 ayın en yüksek seviyelerinde işlem gördü.

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan gelen Nisan ayı ticaret açığının yüzde 6.7 küçülerek 43.7 milyar dolara gerilediğini gösteren raporun sonrasında vadeli petrol kontratlarında büyük değişiklik görülmedi. ABD'nin ticaret açığı Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor.

OPEC ülkeleri ise 8 Haziran'da petrol kotası hedefinde 20 yılından bu yıla ilk defa uzlaşı sağlayamadı.

Karışık bir işlem trendinin izlendiğine ve ekonomik temellerde iyileşme olması hâlinde piyasaların işlemleri artırmaya istekli olacağına dikkat çeken Sidney'deki Commodity Broking Services Oty'nin yönetici direktörü Jonathan Barratt, "düşüğe ve yükseğe oynayan yatırımcıların başa baş bir görüntü verdiklerini" aktardı.

Temmuz vadeli petrol kontratları Nymex Borsasında 6 cent düşüş kaydederek 101.87 dolardan işlem gördü. Vadeli petrol kontratları dün 1.19 dolar yükselerek 101.93 dolar seviyesine ulaşmış ve 31 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etmişti. Petrol fiyatları bu hafta yüzde 1.6 yukarıda seyrederken, geçen yıla kıyasla ise yüzde 35 daha yüksek fiyattan işlem görüyor.

Temmuz vadeli Brent petrol ise 27 cent yukarıda (yüzde 0.2) seyrediyor. Temmuz'da vadesi dolacak olan Brent petrol kontratları 119.84 dolara ulaştı. Temmuz vadeli Brent petrol kontratları dün yüzde 1.5 değerlenerek 119.57 dolara kadar çıkmış ve 4 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etmişti.